Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (896) z dnia 20.11.2015
Opodatkowanie kompleksowej usługi budowlano-instalacyjnej
Świadczymy usługi budowlano-instalacyjne (malowanie, kładzenie glazury i terakoty, instalacja odkurzaczy centralnych) w lokalach mieszkalnych. Czy powinniśmy oddzielnie fakturować materiały (ze stawką 23%) i robociznę (ze stawką 8%), czy też całe świadczenie należy opodatkować łącznie według jednej stawki VAT (8%)?
Jeżeli przedmiotem umowy jest wykonanie usługi budowlano-instalacyjnej, nie należy odrębnie fakturować i opodatkowywać kosztów materiałów wykorzystanych do wykonania usługi i robocizny. Całość świadczenia należy opodatkować łącznie, według jednej stawki VAT (tu: 8%). |
Dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym opodatkowana jest według stawki 8%. Co należy rozumieć przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, określa art. 41 ust. 12a-12b ustawy o VAT. Z kolei przy ustaleniu, czy mamy do czynienia z budową, remontem, modernizacją, termomodernizacją lub przebudową lokalu (budynku), należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego oraz do rozumienia tych pojęć w języku potocznym. Definicję tych pojęć tu pomijamy (z pytania wynika, że czynności przez podatnika wykonywane mieszczą się w zakresie pojęciowym remont, modernizacja, itp.). Czytelnik ma jedynie wątpliwości, czy powinien odrębnie opodatkować materiały i robociznę. Konieczne jest więc ustalenie, czy dokonuje on dostawy towarów, czy świadczy usługę.
WAŻNE: O tym, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy świadczeniem usług powinien przesądzić element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący. To z kolei powinno wynikać przede wszystkim z umowy łączącej strony.
Jeżeli elementem dominującym w ramach danej transakcji jest wydanie towaru w celu przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, a pozostałe czynności mają charakter pomocniczy lub uboczny, wówczas transakcja powinna być traktowana jako dostawa towarów. Natomiast w przypadku, gdy istotą transakcji są inne czynności, to pomimo, że w ramach takiej transakcji może także wystąpić wydanie towaru, powinna być ona traktowana jako świadczenie usług.
Jeżeli zatem z umowy wynika, że przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, czy budowlano-montażowa, wówczas nie należy z niej wyłączać poszczególnych elementów (tu: kosztów materiałów, robocizny, itp.). Całą usługę należy opodatkować jedną stawką VAT właściwą dla usługi głównej (tu: 8%). Taka stawka VAT może być zastosowana dla usługi budowlano-montażowej obejmującej: malowanie, kładzenie glazury i terakoty, czy instalację odkurzaczy centralnych, o ile oczywiście ww. usługi wykonywane są w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (por. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 czerwca 2015 r., nr IPTPP1/4512-148/15-7/IG, czy Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2015 r., nr IPPP2/443-1259/14-4/KOM).
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|