Poradnik VAT nr 6 (606) z dnia 20.03.2024
Wstęp na zajęcia jogi
Jestem czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej jako instruktor prowadzę w salce gimnastycznej dla osób dorosłych zajęcia jogi. Klienci mają możliwość wstępu na jednorazowe zajęcia, jak również wykupienie karnetu na kilka zajęć w miesiącu. Czy zajęcia te opodatkowane są 8% stawką VAT?
W poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wskazano bez względu na symbol PKWiU "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu".
Ustawodawca nie zdefiniował jednak pojęcia "rekreacji", nie określił form, ani kategorii "wstępu", do których ma zastosowanie obniżona stawka VAT w wysokości 8%. Organy podatkowe w wydawanych wiążących informacjach stawkowych powołując się na definicję "rekreacji" oraz "wstępu" zawartą w "Słowniku języka polskiego" PWN oraz utrwalone orzecznictwo sądowe uważają, że za rekreację uznać należy różne formy aktywności mające służyć wypoczynkowi i zdrowiu. Tak rozumiana rekreacja obejmuje w szczególności zajęcia, takie jak fitness czy aerobik, ale również taką aktywność, jak np. korzystanie z sauny, groty solnej czy też łaźni. Zajęcia sportowe dla ludności (zajęcia fitness) można zaliczyć do takiej formy rekreacji.
Natomiast pod pojęciem "wstępu" należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. Nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Wejścia (wstępu) nie można również kojarzyć tylko z możliwością wejścia do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu). Przykładowo z nabyciem biletu wstępu "na siłownię" związana jest możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów.
W orzecznictwie sądowym utrwalony został również jednoznaczny pogląd, że w tym przypadku wykładnia pojęcia "wstęp" nie może ograniczać się wyłącznie do wejścia do obiektu lub na imprezę rozrywkową bez możliwości aktywnego uczestniczenia w zaoferowanej usłudze i korzystania z urządzeń potrzebnych do jej realizacji. Stanowiłoby to bowiem niczym nieuzasadnione zawężenie tego pojęcia.
Jak podkreślono, użyte przez ustawodawcę sformułowanie "usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" odnosi się do kart wstępu, stałych abonamentów lub biletów i innych form opłaty za umożliwienie zarówno biernego jak i aktywnego korzystania z rozrywki i rekreacji, w tym przystosowanych do tego sal, pomieszczeń oraz urządzeń i przyrządów tam się znajdujących.
Natomiast określenie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi, które nie są związane z normalnym typowym użytkowaniem takiego obiektu, np. usługi restauracyjne na terenie sali sportowej, zakup napojów, odżywek, usługi osobistego/personalnego trenera - nie są objęte stawką obniżoną.
Odpowiadając na pytanie Czytelnika warto mieć na uwadze wiążącą informację stawkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2024 r., nr 0112-KDSL2-1.440.458.2023.3.MC.
W tej sprawie zajęcia jogi odbywają się w lokalu Wnioskodawczyni ("Studio") i prowadzone są w celu zapewnienia uczestnikom możliwości aktywnego spędzenia czasu wolnego, poprawy kondycji fizycznej, relaksu oraz satysfakcji. Zajęcia prowadzone są na rzecz osób fizycznych, tj. na rzecz osób dorosłych, jak i dzieci w wieku szkolnym od klasy 1 aż do klasy 8, ale także młodzieży. Zajęcia dzielą się na poziom dla początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. W studio odbywają się przede wszystkim zajęcia jogi zgodnie z grafikiem. Studio zostało wyposażone w niezbędny sprzęt, wystrój i inne akcesoria sportowe i rekreacyjne związane z taką formą spędzania wolnego czasu. Uczestnicy mają możliwość wstępu na jednorazowe zajęcia, jak również wykupienie karnetu na kilka zajęć. Każde zajęcia są kombinacją praktyk asany, pranayamy, medytacji lub jogi nidry (jogowy relaks), co zapewnia praktykę na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym.
Jednocześnie Wnioskodawczyni jest instruktorem jogi, ale zawiera również ustne umowy z instruktorami, którzy również prowadzą podobne studia jogi i świadczą usługi jogi. Zadaniem instruktora jest m.in. udzielanie wskazówek, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i w jaki sposób kontrolować oddech.
Ostatecznie uwzględniając powyższy stan faktyczny organ podatkowy stwierdził, że: "(...) usługa będąca przedmiot wniosku stanowi »Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu«, jej świadczenie podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8% (...)".
Reasumując
Usługi świadczone przez Czytelnika (prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą) stanowią "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu", wymienione w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy o VAT i w związku z tym opodatkowane są 8% stawką VAT. |
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|