Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (1177) z dnia 10.09.2023
Usługi weterynaryjne a VAT
Jestem lekarzem weterynarii. Planuję założyć działalność gospodarczą (będę świadczył usługi weterynaryjne) i zamierzam korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT z uwagi na niskie obroty. Jaką stawkę VAT będę musiał stosować do świadczonych usług po utracie prawa do ww. zwolnienia?
Usługi weterynaryjne, sklasyfikowane w PKWiU 75, podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT. |
Podmiotowe zwolnienie z VAT
Z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Zwolnienie to przysługuje także podatnikom rozpoczynającym w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, jeżeli przewidywana i faktyczna wartość sprzedaży nie przekroczy ww. kwoty (wyliczonej proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym). Powyższe wynika z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 113 ust. 13 ww. ustawy, sprzedaż niektórych towarów lub świadczenie niektórych usług wyklucza podatników z możliwości korzystania z tego zwolnienia (niezależnie od wartości sprzedaży). Podmiotowe zwolnienie z VAT nie przysługuje m.in. w przypadku świadczenia usług:
- prawniczych,
- w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
- jubilerskich,
- ściągania długów, w tym faktoringu.
Ustawodawca nie wykluczył zatem podatników świadczących usługi weterynaryjne z tego zwolnienia. Podatnik świadczący takie usługi ma zatem prawo do podmiotowego zwolnienia z VAT do czasu przekroczenia ustawowego limitu 200.000 zł (liczonego jak wskazano powyżej).
Właściwa stawka VAT
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%, ale ustawodawca przewidział dla niektórych towarów/usług stawki obniżone. Przykładowo stawką 8% VAT opodatkowane są wskazane w załączniku nr 3 do ustawy o VAT:
- usługi weterynaryjne (PKWiU 75) - poz. 49,
- usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa, wykonywane przez lekarzy weterynarii (bez względu na PKWiU) - poz. 70.
Należy także podkreślić, że usługi weterynaryjne nie podlegają opodatkowaniu VAT, jeżeli lekarz weterynarii (prowadzący działalność gospodarczą w tym samym zakresie) wykonuje je na rzecz Powiatowego Lekarza Weterynarii na podstawie zawartej umowy (określającej zakres, termin i miejsce wykonywania tych czynności, wysokość wynagrodzenia, termin płatności) i nie ponosi odpowiedzialności za wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Wykonywanie usług w takich okolicznościach nie stanowi bowiem samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT (patrz: art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT). Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 4 maja 2023 r., nr 0112-KDIL3.4012.151.2023.1.AK, w której czytamy:
"(...) czynności wykonywane przez Panią jako lekarza weterynarii (...) na rzecz Powiatowego Lekarza Weterynarii, będące konsekwencją decyzji administracyjnej wyznaczającej Panią jako wykonawcę tych czynności, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w związku z wykonywaniem tych czynności nie będzie Pani działać jako podatnik VAT. (...)"
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|