Poradnik VAT nr 18 (618) z dnia 20.09.2024
Stawka VAT na refakturze za mycie pojazdów poza granicami kraju
Otrzymaliśmy fakturę za mycie pojazdów od unijnego przedsiębiorcy. Chcielibyśmy refakturować te usługi na naszych kontrahentów, którzy wynajmują od nas te samochody. Jaką stawkę VAT przy refakturze?
W myśl art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku świadczenia (także refakturowania) usług na rzecz kontrahentów zagranicznych niezbędne jest ustalenie miejsca ich opodatkowania.
Zgodnie z generalną zasadą, miejsce świadczenia usług ustala się w oparciu o miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, bądź stałe miejsce zamieszkania, albo zwykłe miejsce pobytu. W myśl art. 28b ust. 1 ustawy o VAT za miejsce świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika należy uznać miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jednakże jak stanowi art. 28b ust. 2 ustawy, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba, za miejsce świadczenia tych usług uznawane jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast gdy usługobiorca nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest - zgodnie z art. 28b ust. 3 ustawy o VAT - miejsce, w którym ma on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
W odniesieniu do pewnych kategorii usług, przepisy ustawy wprowadzają szczególne regulacje dotyczące miejsca świadczenia. Jednak naszym zdaniem, w przypadku usług mycia samochodów, wyjątki ustanowione w przepisach dotyczących miejsca świadczenia, mają zastosowanie tylko w przypadku gdy świadczone są na rzecz niepodatników. Zgodnie bowiem z art. 28h pkt 2 ustawy, w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami usług wyceny rzeczowego majątku ruchomego oraz na rzeczowym majątku ruchomym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane. Jeśli nabywcą jest podatnik, wówczas, miejsce opodatkowania określa art. 28b ustawy.
W zależności więc od tego na kogo Czytelnik refakturował usługi mycia pojazdów, czynności te będą opodatkowane w Polsce lub poza jej terytorium.
Jeśli refaktura będzie wystawiana dla polskiego usługobiorcy, to miejscem opodatkowania odsprzedaży tych usług będzie terytorium Polski i zastosowanie znajdzie krajowa stawka VAT. W sytuacji gdy nabywcą refakturowanych usług będzie zagraniczna firma, wówczas Czytelnik wystawi fakturę bez podatku VAT z adnotacją o odwrotnym obciążeniu.
Podobnie uznał Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2024 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.145.2024.1.JO, w której wyjaśnił, że:
"(...) Usługa mycia pojazdu polega na umyciu pojazdu z wykorzystaniem znajdujących się na stacji urządzeń i innych rzeczy przeznaczonych do tego celu. Proces mycia automatycznego wykonywany jest głównie przez automatyczne urządzenia czyszczące, które ograniczają zaangażowanie w proces pracowników obsługujących stację oraz osoby korzystającej z usługi. Mycie samoobsługowe polega natomiast na umożliwieniu klientom skorzystania z urządzeń i innych rzeczy znajdujących się na stacji w celu samodzielnego umycia pojazdu (...) W analizowanej sprawie Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia miejsca opodatkowania Usług.
(...) w przedmiotowej sprawie wskazane w art. 28b ust. 1 ustawy zastrzeżenia nie mają zastosowania. Świadczą Państwo bowiem usługi mycia oraz odkurzania pojazdu na rzecz Klienta, prowadzącego działalność gospodarczą podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, który zgodnie z Państwa wskazaniem posiada siedzibę działalności gospodarczej w kraju innym niż Polska (Niemcy) i jednocześnie nie angażuje w przeprowadzaną ze Spółką transakcję żadnego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
W związku z powyższym w analizowanej sprawie miejsce świadczenia przedmiotowych usług należy ustalić zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą ustalania miejsca świadczenia usług, o której mowa w art. 28b ust. 1 ustawy, zatem jest to miejsce, w którym usługobiorca (Klient) posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym, przedmiotowe Usługi na rzecz Klienta nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz w kraju, w którym Klient posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Zatem miejscem świadczenia (opodatkowania) Usług świadczonych przez Państwa na rzecz Klienta, którego siedziba działalności gospodarczej znajduje się poza terytorium Polski - na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy - jest terytorium państwa, w których Klient posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. Niemcy. Tym samym ww. usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski (...)".
Reasumując
Odsprzedaż usług mycia pojazdów poza granicami kraju opodatkowana jest w miejscu gdzie nabywca tych usług (zakładając, że ma status podatnika) ma swoją siedzibę. |
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|