Gazeta Podatkowa nr 14 (1264) z dnia 18.02.2016
Stawka VAT na usługę przygotowania imprezy okolicznościowej
Obok podstawowej działalności gospodarczej, jaką jest wykonywanie usług hydraulicznych, zajmuję się także organizacją różnego rodzaju imprez okolicznościowych, m.in. wesel, komunii, studniówek. W ramach kompleksowej usługi udostępniam lokal, przygotowuję i wydaję posiłki, zapewniam obsługę kelnerską. W trakcie imprez wydaję także napoje gorące (kawa, herbata). Czy prawidłowo postępuję stosując 8% stawkę VAT do kompleksowej usługi organizacji imprezy oraz 23% stawkę VAT w odniesieniu do podawanej kawy i herbaty?
Usługi związane z wyżywieniem sklasyfikowane w PKWiU ex 56 (m.in. usługi restauracyjne) są zasadniczo opodatkowane 8% stawką VAT. Stawka ta nie ma jednak zastosowania do sprzedaży:
1) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
2) napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
3) napojów, przy przygotowaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju,
4) napojów bezalkoholowych gazowanych,
5) wód mineralnych,
6) innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką 23%.
Tak wynika z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę VAT, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1719) i poz. 7 załącznika do tego rozporządzenia.
Treść ujednoliconych przepisów prawnych dostępna jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Należy wskazać, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych prezentują pogląd, że jeżeli w ramach usługi związanej z organizacją imprez okolicznościowych są podawane napoje wymienione w poz. 7 załącznika do omawianego rozporządzenia (kawa, herbata, alkohol itp.), usługę gastronomiczną związaną z podaniem posiłku należy opodatkować stawką 8%, natomiast związaną z podaniem tych napojów - stawką 23%.
Taki pogląd przedstawił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2015 r., nr IPPP2/4512-1018/15-2/MMa. W stanie faktycznym sprawy, zbliżonym do przedstawionego w pytaniu Czytelnika, organ stwierdził, że skoro w świadczonej kompleksowej usłudze organizacji imprezy okolicznościowej dominującą jest usługa gastronomiczna (sklasyfikowana w PKWiU 56.10.11.0), to w odniesieniu do tej kompleksowej usługi organizacji imprezy okolicznościowej zastosowanie znajdzie 8% stawka VAT. Natomiast do części usługi obejmującej sprzedaż napojów niekorzystających ze stawki obniżonej zastosowanie ma 23% stawka VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|