Gazeta Podatkowa nr 31 (1385) z dnia 18.04.2017
Stawka VAT na usługę przeprowadzenia imprezy okolicznościowej
Zakupiłem nieruchomość, którą zamierzam przystosować na cele organizowania różnego rodzaju imprez okolicznościowych (wesela, komunie, studniówki, urodziny itp.). Jaką stawkę VAT powinienem zastosować w przypadku zorganizowania kompleksowej usługi, w skład której wchodzi m.in. wyżywienie, obsługa kelnerska, sala, dekoracje, a także kawa i herbata?
Przygotowywanie imprez okolicznościowych, np. takich jak wesela, co do zasady, klasyfikowane jest jako świadczenie usług gastronomicznych, które podlegają opodatkowaniu według 8% stawki VAT. Stawka ta nie ma jednak zastosowania do sprzedaży:
1) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
2) napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
3) napojów, przy przygotowaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju,
4) napojów bezalkoholowych gazowanych,
5) wód mineralnych,
6) innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką 23%.
Sprzedaż tych towarów została bowiem wymieniona pod poz. 7 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę VAT, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1719 ze zm.), jako wyłączona z opodatkowania 8% stawką VAT. Oznacza to, że ich sprzedaż, nawet jeśli wchodzi w skład usługi gastronomicznej, podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT.
Taki pogląd znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 lutego 2017 r., nr 1462-IPPP1.4512.1083.2016.2.MP.
W omawianej sytuacji, jeżeli Czytelnik w ramach usługi związanej z organizacją imprezy okolicznościowej (m.in. wesela) będzie serwował napoje (kawa, herbata, alkohol itp.) wymienione w poz. 7 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę VAT, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, usługę gastronomiczną związaną z podaniem posiłku powinien opodatkować 8% stawką VAT, natomiast związaną z podaniem tych napojów - stosując 23% stawkę VAT. Okoliczności tej, jak podkreślił organ podatkowy w przywołanej wcześniej interpretacji, nie zmienia fakt, że wymienione napoje dostarczone są w ramach jednej kompleksowej usługi organizacji imprezy okolicznościowej.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|