Gazeta Podatkowa nr 97 (825) z dnia 5.12.2011
Montaż balustrad w domu opodatkowany jest 8% stawką
Montaż balustrad zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych dokonywany w ramach budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy, wykonywany w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym, podlega opodatkowaniu 8% stawką VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2011 r., nr IPTPP1/443-621/11-2/ALN.
Stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo to rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego (PKOB 11) lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.
Natomiast nie zalicza się do niego:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Podatnicy zajmujący się montażem balustrad zewnętrznych i wewnętrznych (balkony, tarasy, klatki schodowe) w budynkach czy lokalach mieszkalnych mają problem, jaką stawką VAT usługę tę opodatkować. Zamontowane balustrady w tym przypadku są trwale powiązane ze strukturą budynku. Ponadto często zdarza się, że są one wykonywane przez podatnika je montującego z wcześniej zakupionego metalu. Wycena w takim przypadku dotyczy całości usługi wraz z materiałami i robocizną.
Taki stan faktyczny przedstawił we wniosku o interpretację jeden z podatników. Miał on problem, czy montaż balustrad może być opodatkowany 8% VAT. Organ podatkowy uznał, że tak. Jak wskazał, przepisy o VAT nie definiują pojęć budowa, remont modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów Prawa budowlanego. Dodatkowo organ podatkowy przeanalizował zapisy PKWiU i doszedł do wniosku, iż warunkiem zastosowania 8% stawki jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą te czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z tych przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT i jest opodatkowana stawką podstawową.
Ponadto organ podatkowy podkreślił, że przy ustaleniu właściwej stawki VAT decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Jeżeli więc przedmiotem sprzedaży ma być konkretna usługa, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które złożyły się na nią i opodatkowywać ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę, a nie jej elementy (koszty).
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|