Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (991) z dnia 10.07.2018
Montaż stałej zabudowy meblowej - stawka VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Jaką stawkę VAT powinienem zastosować do usługi montażu trwałej zabudowy meblowej, jeżeli będę ją wykonywał w lokalach mieszkalnych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym?
W świetle stanowiska organów podatkowych, usługa montażu trwałej zabudowy meblowej nie jest modernizacją i podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%. Natomiast zdaniem sądów, jest to modernizacja i właściwa stawka VAT to 8%. |
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Ustawa o VAT przewiduje jednak także stawki obniżone. W art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT wskazano, że stawkę 8% VAT stosuje się w odniesieniu do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Ustawa o VAT nie zawiera definicji powyższych pojęć, dlatego w celu ich właściwej interpretacji można posłużyć się ustawą Prawo budowlane lub też ich słownikowym znaczeniem. Niemniej jednak stanowiska sądów i organów podatkowych w kwestii uznania usługi montażu trwałej zabudowy za modernizację są odmienne.
Uchwała NSA i interpretacja ogólna MF
W uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13, NSA uznał, że świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym stanowi usługę modernizacji i podlega opodatkowaniu 8% stawką VAT.
Pisaliśmy na ten temat w Biuletynie Informacyjnym nr 20 z 10.07.2013 r. na str. 19-20 |
Po tej uchwale Minister Finansów (dalej: MF) w dniu 31 marca 2014 r. wydał interpretację ogólną nr PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577. Wskazał w niej, iż w celu ustalenia prawidłowej stawki VAT do czynności polegających na wykonaniu trwałej zabudowy meblowej należy przede wszystkim zbadać, czy czynności te można zakwalifikować jako usługę modernizacji obiektu budowlanego lub jego części (lokalu) objętego społecznym programem mieszkaniowym, czy też jako dostawę towaru. W zależności od dokonanej kwalifikacji, zastosowanie będzie miała preferencyjna (8%) lub podstawowa (23%) stawka VAT. MF podkreślił, że 8% stawka VAT nie może mieć zastosowania w sytuacji, gdy zabudowa meblowa (wykonana, nawet według indywidualnego projektu) jest przytwierdzana do ściany lub podłogi w taki sposób, który może być również stosowany przy montażu mebli "wolno stojących" (np. "zakotwiczenie" za pomocą kołków lub listew montażowych), co skutkuje możliwością demontażu tej zabudowy bez uszkodzenia samej zabudowy, jak i konstrukcji budynku/lokalu. Za uszkodzenie nie można zaś uznać pozostawienia w ścianie/podłodze np. otworów montażowych.
Interpretację tę opisaliśmy szczegółowo w Biuletynie Informacyjnym nr 13 z 1.05.2014 r. na str. 21-22 |
Stanowisko sądów i organów podatkowych
Wprawdzie organy stoją na stanowisku, że usługa montażu stałej zabudowy meblowej nie jest modernizacją i podlega opodatkowaniu stawką 23% VAT, ale w sprawach, które zostały skierowane do sądów, zapadały korzystne rozstrzygnięcia dla podatników wykonujących te usługi. Przykładem mogą być następujące prawomocne wyroki: WSA w Białymstoku z 14 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 140/14 i WSA w Poznaniu z 18 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1068/15. Zdaniem sądów, usługa montażu trwałej zabudowy meblowej to modernizacja i podlega opodatkowaniu stawką 8% VAT. Pogląd ten potwierdza także NSA m.in. w wyroku z 27 października 2016 r., sygn. akt I FSK 354/15 oraz w wyroku z 6 marca 2018 r., sygn. akt I FSK 793/16. W ostatnim z ww. wyroków NSA czytamy:
"(...) Naczelny Sąd Administracyjny w składzie rozpatrującym niniejszą skargę kasacyjną w pełni podziela stanowisko zajęte w powołanej uchwale (z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13 - przyp. red.) (...).
Z uchwały tej nie wynika (...) - jak twierdzi organ w wydanej interpretacji indywidualnej oraz w skardze kasacyjnej - że o trwałym charakterze połączenia zabudowy meblowej z elementami konstrukcyjnymi lokalu mieszkalnego można mówić wyłącznie wtedy, gdy zabudowa meblowa jest zamontowana w sposób ingerujący w substancję budynku, uniemożliwiający demontaż takiej zabudowy bez uszkodzenia jej komponentów lub elementów konstrukcyjnych lokalu. Takie stanowisko Ministra Finansów - w świetle treści omawianej uchwały i biorąc pod uwagę stan faktyczny, w ramach którego ta konkretna uchwała została podjęta - należy uznać za zbyt daleko idące i bezzasadnie zawężające zakres usług, które mogłyby być objęte preferencyjną stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust. 2 (ustawy o VAT - przyp. red.) (...)."
Nadmieniamy, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanych interpretacjach indywidualnych uznał, że usługi montażu trwałej zabudowy meblowej są modernizacją i podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT (patrz interpretacje indywidualne: z 6 lipca 2017 r., nr S-ILPP4/443-20/14/17-S/EWW, z 20 grudnia 2017 r., nr ITPP1/4512-1079/14/17-3/JP, z 8 lutego 2018 r., nr ITPP1/443-1488/14-2/BK i z 5 czerwca 2018 r., nr IPTPP1/4512-154/15-11/18/RG). Należy jednak podkreślić, że wszystkie ww. interpretacje zostały wydane po wyrokach sądowych, a w myśl art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.), ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.
Podatnicy wykonujący usługi montażu trwałej zabudowy meblowej i stosujący do nich stawkę 8% VAT muszą zatem mieć na uwadze rygorystyczne stanowisko organów podatkowych, ale mogą także liczyć na wygranie ewentualnego sporu z organami na drodze sądowej.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|