Gazeta Podatkowa nr 87 (1544) z dnia 29.10.2018
Dlaczego nie będzie obniżenia stawek VAT?
Ewentualna decyzja co do możliwości obniżenia stawek VAT zostanie podjęta w momencie właściwym pod względem stabilności finansów publicznych, gdy kompleksowa pozytywna ocena efektów uszczelniania systemu podatkowego pozwoli na taką obniżkę. Uzasadnione jest zatem, aby obniżenie stawek podatku następowało w momencie, w którym będzie to właściwe z punktu widzenia finansów publicznych. Tak wynika z odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 25695.
Z pytaniem, dlaczego Ministerstwo Finansów nie obniży górnej stawki podatku VAT z 23% do 22% zwróciła się do Ministra Finansów w interpelacji jedna z posłanek. Ponadto zapytała, czy Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizy, które wykazały, kiedy w ciągu najbliższych lat wystąpi optymalny moment do obniżenia stawek podatku VAT w Polsce?
Podsekretarz Stanu w odpowiedzi na tę interpelację wyjaśnił, że podatek VAT jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa, dlatego też wielkość i stabilność wpływów z tytułu tego podatku jest niezwykle istotna z punktu widzenia prowadzenia odpowiedzialnej polityki finansowej państwa - tak, aby stabilność finansów publicznych została utrzymana, a realizacja podstawowych zadań państwa - a więc polityki społecznej i gospodarczej kraju - zapewniona. Rozpatrując ewentualne zmiany w systemie opodatkowania towarów i usług, w tym wysokość oraz zakres poszczególnych stawek, należy, zdaniem MF, uwzględnić przede wszystkim wpływ tych zmian na sytuację budżetu. Wszelkie zatem decyzje dotyczące poziomu i struktury stawek podatku VAT muszą uwzględniać szerokie spektrum uwarunkowań i możliwości w tym zakresie. Dodatkowo wyjaśniono, że podstawą decyzji w zakresie określenia wysokości stawek VAT powinna być szczegółowa analiza skutków podejmowanych działań dotyczących uszczelnienia systemu VAT oraz sytuacji budżetu państwa, uwzględniającej planowane działania w zakresie wyznaczonych przez rząd kierunków polityki gospodarczej i społecznej.
Ponadto Podsekretarz Stanu wyjaśnił, że celem prowadzonej polityki gospodarczej jest zapewnienie stabilności makroekonomicznej, w tym stabilności finansów publicznych. Obniżenie stawek VAT nie może wpłynąć na jej zaburzenie, dlatego moment ich obniżenia powinien być powiązany z wartościami i prognozami wskaźników makroekonomicznych i fiskalnych. Z uwagi na kształt stabilizującej reguły wydatkowej, obniżenie stawek VAT spowodowałoby zmniejszenie kwoty wydatków obliczanej na podstawie stabilizującej reguły wydatkowej. W konsekwencji obniżenie stawek VAT wymagałoby znaczącego obniżenia wydatków. W związku z tym, podejmując decyzję o zmianie stawek VAT, należałoby mieć na uwadze zmniejszenie przestrzeni wydatkowej, odpowiadającej co najmniej skutkom obniżenia stawek VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|