Poradnik VAT nr 19 (499) z dnia 10.10.2019
Dokumenty przewozowe w formie elektronicznej
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dostarczam towary do Niemiec. Dokumenty potwierdzające zrealizowanie WDT, m.in. specyfikacje poszczególnych sztuk ładunku, a także dokumenty przewozowe (listy przewozowe CMR) gromadzę i przechowuję wyłącznie w formie elektronicznej, bez jednoczesnego przechowywania tych dokumentów w formie papierowej. Z elektronicznych dokumentów przewozowych jednoznacznie wynika, że towary zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do Niemiec. Czy dokumenty takie przechowywane w formie elektronicznej uprawniają do stosowania stawki 0% dla WDT?
Dla zastosowania stawki podatku w wysokości 0% podatnik musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, które łącznie potwierdzą fakt wywiezienia z terytorium kraju i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Obszerna baza interpretacji urzędowych dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Ustawodawca jednak nie wskazuje w jakiej formie podatnik powinien posiadać/przechowywać dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, potwierdzające wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Ponadto przepisy ustawy o VAT nie uzależniają zastosowania dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawki podatku w wysokości 0% od posiadania oryginałów dokumentów w formie papierowej. W związku z powyższym każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. Powyższe potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2019 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.293.2019.2.PR, w której czytamy: "(...) W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej czy skanowi dokumentu otrzymanego w formie papierowej. Jeżeli zatem jest to dokument udostępniony w formie elektronicznej, e-mail, ksero, skan, faks dokumentu lub jest to skan dokumentu otrzymanego w formie papierowej i dokumenty te nie budzą wątpliwości co do ich autentyczności, mogą one stanowić dowody, o których mowa w powołanych przepisach ustawy. (...) gromadzone przez Spółkę dokumenty, tj. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku oraz dokumenty elektroniczne (dokumenty przewozowe - listy przewozowe CMR zbierane w formie elektronicznej:
(i) jako skan dokumentu oryginalnego otrzymany od kontrahenta lub przewoźnika, np. załączony do wiadomości e-mail otrzymanej od przewoźnika lub kontrahenta Spółki bądź
(ii) jako skan dokumentu oryginalnego otrzymanego od przewoźnika lub kontrahenta w oryginalnej wersji papierowej, zeskanowanego przez pracownika Spółki)
będą łącznie upoważniać ją do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% do dokonywanych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. (...)."
Reasumując
Podatnik gromadząc i przechowując dokumenty: specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, a także dokumenty przewozowe (listy przewozowe CMR) w formie elektronicznej, bez jednoczesnego przechowywania ich w formie papierowej będzie uprawniony do stosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. |
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|