Poradnik VAT nr 4 (532) z dnia 20.02.2021
Stawka VAT na importowany koncentrator tlenu
Jaka stawka VAT obowiązuje przy zakupie koncentratora tlenu z Chin przez osobę fizyczną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?
Podatnik, który sprowadza towar spoza obszaru Unii Europejskiej na terytorium Polski w ramach czynności importu towarów jest zobowiązany uregulować podatek VAT. Warto podkreślić, że obowiązek ten dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale także osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a sprowadzają towar z zagranicy.
Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 7 ustawy o VAT import towarów to ich przywóz z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Z kolei art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.
W przypadku gdy przywóz towaru nie jest dokonywany przez wyznaczonego operatora pocztowego, osobą na której ciążą obowiązki spełnienia formalności, tj. obowiązek zapłaty cła i podatku VAT z tytułu importu towarów z terytorium państwa trzeciego jest nabywca przesyłki. W takim przypadku zobowiązany jest on do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek.
W niektórych jednak sytuacjach dokonując importu towarów z Chin podatnik może zostać zwolniony z obowiązku zapłaty podatku VAT. Jak stanowi art. 51 ust. 1-3 i art. 52 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się bowiem od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Zwolnienia takiego nie stosuje się do napojów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych, a także do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Ponadto zwalnia się od podatku import, z zastrzeżeniem ust. 2, towarów umieszczonych w przesyłce wysyłanej z terytorium państwa trzeciego przez osobę fizyczną i przeznaczonej dla osoby fizycznej przebywającej na terytorium kraju, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1) ilość i rodzaj towarów nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe;
2) odbiorca nie jest obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki;
3) przesyłki mają charakter okazjonalny.
Zakładamy jednak, że na Czytelniku zgodnie z przepisami celnymi ciąży obowiązek uiszczenia cła i jest on podatnikiem z tytułu importu towarów. W tym miejscu należy wyjaśnić, że w przypadku towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka VAT wynosi 8%. W załączniku tym wymieniono m.in.: wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186 ze zm.) dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem obniżona 8% stawka podatku może być stosowana wyłącznie w odniesieniu do wyrobów medycznych w rozumieniu ww. ustawy dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych pod pojęciem wyrobu medycznego należy rozumieć narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,
c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,
d) regulacji poczęć
- który nie osiąga zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być wspomagane takimi środkami.
Z kolei wprowadzenie do obrotu to udostępnienie za opłatą albo nieodpłatnie, po raz pierwszy, wyrobu innego niż wyrób do badań klinicznych i wyrób do oceny działania, w celu używania lub dystrybucji na terytorium państwa członkowskiego, niezależnie od tego, czy jest to wyrób fabrycznie nowy, czy całkowicie odtworzony (art. 2 pkt 31 ustawy o wyrobach medycznych). Ponadto, jak wynika z art. 17 ust. 5 ustawy o wyrobach medycznych do zgłoszenia o objęcie wyrobów procedurą dopuszczenia do obrotu, w rozumieniu przepisów prawa celnego, importer jest obowiązany przedłożyć kopię deklaracji zgodności i certyfikatów zgodności, oświadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 3, oświadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1, albo oświadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 4.
Dyrektor KIS w wiążącej informacji stawkowej z dnia 8 października 2020 r., nr 0115-KDST2-2.450.972.2020.2.RS wyjaśnił, że: "(...) Uwzględniając (...) fakt, że przedmiotowy towar został zgłoszony jako wyrób medyczny do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, na opakowaniu produktu widnieje oznaczenie CE oraz produkt posiada deklaracje zgodności, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z wyrobem medycznym w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (...)".
Reasumując
Jeżeli na Czytelniku zgodnie z przepisami celnymi ciąży obowiązek uiszczenia cła i jest on podatnikiem z tytułu importu towarów, to ma on możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT 8% wyłącznie do takich koncentratorów tlenu, o których mowa w ustawie o wyrobach medycznych. Zdaniem redakcji jeśli importowany przez Czytelnika towar nie będzie spełniał warunków wynikających z ustawy o wyrobach medycznych, to stawka VAT wyniesie 23%. |
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|