Poradnik VAT nr 17 (545) z dnia 10.09.2021
Jaka stawka VAT przy sprzedaży lodów?
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedajemy lody włoskie z maszyny w sklepach i przyczepach handlowych. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować?
Na mocy art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy, innych niż klasyfikowane według PKWiU w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), stawka VAT wynosi 5%. W załączniku nr 10 do ustawy - zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych 5% stawką VAT - pod poz. 15 wskazano "Lody i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao" (CN 2105 00).
Z not wyjaśniających do HS wynika, że pozycja 2105 00 obejmuje lody zazwyczaj przygotowywane na bazie mleka lub śmietanki i pozostałe lody jadalne (np. sorbet, lizaki lodowe), nawet zawierające kakao w każdej proporcji. Jednakże niniejsza pozycja nie obejmuje mieszanek i baz do produkcji lodów, które klasyfikowane są według ich zasadniczych składników (np. pozycja 1806, 1901 lub 2106).
Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 12f ustawy o VAT 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), z wyłączeniem sprzedaży w zakresie:
- napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania;
- towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie;
- posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ustawy.
Powyższy przepis wskazuje, że niezależnie od tego, jak dana czynność będzie traktowana w świetle przepisów dotyczących VAT (tj. jako dostawa towarów, czy jako świadczenie usług), jeżeli będzie sklasyfikowana w dziale 56 PKWiU 2015 będzie miała do niej zastosowanie 8% stawka VAT (pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z wyłączeniem wynikającym z art. 41 ust. 12f ustawy).
Na temat właściwej stawki VAT w przypadku sprzedaży lodów z maszyny wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wiążącej informacji stawkowej z dnia 24 maja 2021 r., nr 0112-KDSL1-2.440.57.2021.3.AP oraz z dnia 12 marca 2021 r., nr 0115-KDST2-1.450.1191.2020.2.RH.
Zdaniem organu podatkowego dokonując klasyfikacji towaru spożywczego do odpowiedniego grupowania w odpowiedniej klasyfikacji statystycznej należy kierować się następującymi zasadami:
- jeżeli dostawie towaru spożywczego towarzyszą dodatkowe usługi wspomagające, polegające np. na przygotowaniu i podaniu tego towaru do natychmiastowego spożycia, wykonywane przez sprzedającego (placówkę gastronomiczną) - dostawa tego towaru klasyfikowana jest według PKWiU 2015 w grupowaniu 56 - "Usługi związane z wyżywieniem";
- jeżeli towary spożywcze wydawane są w ramach usług restauracyjnych i cateringowych - klasyfikujemy je do PKWiU 2015 w grupowaniu 56 - "Usługi związane z wyżywieniem";
- jeżeli natomiast dostawie towaru spożywczego nie towarzyszą żadne dodatkowe usługi wykonywane przez sprzedającego (z wyjątkiem nierozerwalnie związanych z dostawą tych towarów, np. takie jak: umieszczenie towaru na półkach sklepowych czy wystawienie rachunku) - towar ten klasyfikowany jest według CN.
Dyrektor KIS w ww. wiążącej informacji stawkowej wydanej w dniu 24 maja 2021 r., wyjaśnił, że: "(...) Jak ustalono w sprawie, sprzedaży przedmiotowych lodów towarzyszą »dodatkowe usługi« wspomagające ich dostawę (m.in. ich przetworzenie w postaci porcjowania do bezpośredniego spożycia), a zatem dostawa takiego towaru spożywczego klasyfikowana jest do grupowania PKWiU 56. Sprzedaż przedmiotowych lodów nie może być klasyfikowana jako towar według kodu Nomenklatury scalonej, gdyż do tego grupowania klasyfikuje się towary, którym nie towarzyszą żadne usługi wspomagające ich wydanie do natychmiastowe go spożycia, a tym samym towary, które nie podlegają klasyfikacji do PKWiU 56 (podkreślenie redakcji).
Wobec powyższego dostawę opisanego towaru spożywczego - któremu towarzyszą usługi dodatkowe, wspomagające jego dostawę - należy uznać za dostawę towaru w ramach usługi sklasyfikowanej do PKWiU 56 »Usługi związane z wyżywieniem«, przy czym - przyporządkowanie danego towaru spożywczego do ww. grupowania PKWiU 56 nie zmienia charakteru tego świadczenia jako towaru w świetle ustawy (...)".
Ze wskazanych powyżej decyzji WIS wynika, że stawka 8% ma zastosowanie w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są lody sprzedawane przez ich producenta bezpośrednio do spożycia w wafelkach. Zdaniem organu, dostawę towaru spożywczego, któremu towarzyszą usługi dodatkowe, wspomagające jego dostawę (nałożenie lodów z maszyny w żądanej ilości na wafelek i wydanie ich klientowi) należy uznać za dostawę towaru w ramach usługi sklasyfikowanej do PKWiU 56 "Usługi związane z wyżywieniem".
Reasumując
W świetle obowiązujących przepisów sprzedaż lodów, o których mowa w pytaniu na podstawie art. 41 ust. 12f ustawy o VAT podlega opodatkowaniu 8% stawką VAT. |
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|