Gazeta Podatkowa nr 17 (1892) z dnia 28.02.2022
Stawka VAT na transport towarów
Będę świadczyć usługę transportową na trasie Ukraina-Polska na rzecz polskiego podatnika. Jaką stawkę VAT mam zastosować na fakturze? Zaznaczam, że będę posiadała wszelkie dokumenty celne.
W przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, miejscem opodatkowania, co do zasady, jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce jej prowadzenia (gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej). Tak wynika z art. 28b ustawy o VAT.
Wyjątkiem są sytuacje wymienione w art. 28f ust. 1a ustawy o VAT, w których:
- nabywca jest polskim podatnikiem VAT, natomiast usługa w całości wykonywana jest poza terytorium UE - wówczas przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium znajdujące się poza UE,
- usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany w Polsce - wówczas przyjmuje się, że miejscem jej świadczenia jest Polska.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, nabywcą usług transportowych, wykonywanych na trasie Ukraina - Polska, jest polski podatnik, co oznacza, że usługa opodatkowana jest w Polsce. Gdy wykonywany jest transport międzynarodowy, wówczas obowiązuje 0% stawka VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT. Transport międzynarodowy oznacza przewóz towarów wykonywany częściowo w Polsce i częściowo poza nią, z przekroczeniem granic terytorium UE. Jak określa art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, z międzynarodowym transportem towarów mamy do czynienia m.in. gdy przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów odbywa się z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium UE do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.
W przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora dowodami pozwalającymi zastosować 0% stawkę VAT są: list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowane wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że na skutek przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).
Jeśli zatem Czytelniczka świadcząca usługę transportową towarów z Ukrainy do Polski, na zlecenie polskiego podatnika, będzie posiadała powyższe dokumenty, wówczas będzie miała prawo do opodatkowania tej usługi 0% stawką VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|