Poradnik VAT nr 7 (559) z dnia 10.04.2022
Ustalenie właściwej stawki VAT na dostawę wody mineralnej
Prowadzę cukiernię, w której sprzedaję m.in. wodę mineralną. Czy w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej przy sprzedaży tego towaru mogę stosować stawkę 0% czy też podlega ona opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8% (jako składnik świadczonej usługi gastronomicznej)?
Zgodnie z obowiązującą od 1 lutego 2022 r. ustawą z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 196) w okresie, od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r., w stosunku do towarów spożywczych wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy, innych niż klasyfikowane według PKWiU w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), czyli m.in. do mięs i ryb oraz przetworów z nich, produktów mleczarskich, warzyw i owoców i przetworów z nich, zbóż, produktów przemysłu młynarskiego, przetworów ze zbóż i wyrobów piekarniczych stawka VAT wynosi 0%.
W załączniku nr 3 do ustawy o VAT zawarto wykaz towarów i usług opodatkowanych 8% stawką VAT. Pod poz. 16 tego załącznika jako korzystające z preferencyjnej stawki VAT wymieniono "Wody, włącznie z naturalnymi lub sztucznymi wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego ani aromatyzującego; lód i śnieg - wyłącznie woda dostarczana za pośrednictwem sieci wodociągowych, cysternami lub innymi środkami transportu" - sklasyfikowane wg Nomenklatury scalonej (CN) ex 2201.
PKWiU 2015 i Nomenklatura scalona CN dostępne są w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Ponadto, zgodnie z poz. 17 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (w którym zawarto wykaz towarów i usług opodatkowanych 5% stawką VAT), zostały wymienione towary klasyfikowane do kodu CN ex 2202 "Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych, z orzechów i warzywnych, objętych pozycją CN 2009 - wyłącznie produkty:
1) jogurty, maślanki, kefiry, mleko nieobjęte działem CN 04 - z wyłączeniem produktów zawierających kawę oraz jej ekstrakty, esencje lub koncentraty,
2) napoje bezalkoholowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,
3) preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne, mleko i mleko modyfikowane dla dzieci, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
4) niezawierające produktów objętych pozycjami od CN 0401 do CN 0404 lub tłuszczu uzyskanego z produktów objętych pozycjami od CN 0401 do CN 0404:
a) napoje na bazie soi o zawartości białka 2,8% masy lub większej (CN 2202 99 11),
b) napoje na bazie soi o zawartości białka mniejszej niż 2,8% masy; napoje na bazie orzechów objętych działem CN 08, zbóż objętych działem CN 10 lub nasion objętych działem CN 12 (CN 2202 99 15)."
Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 30 ustawy, przez ex - rozumie się zakres towarów i usług węższy niż określony odpowiednio w danym dziale, pozycji, podpozycji lub kodzie Nomenklatury scalonej (CN) lub danym grupowaniu klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
Warto także dodać, że w ustawie o VAT przewidziano 8% stawkę VAT dla czynności dokonywanych w ramach szeroko pojętej działalności gastronomicznej. W myśl art. 41 ust. 12f stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związanej z wyżywieniem (PKWiU 56), z wyłączeniem sprzedaży w zakresie:
1) napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania;
2) towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie;
3) posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ustawy.
Reasumując
Towar, o którym mowa w pytaniu (woda mineralna) nie został wymieniony w żadnym z załączników do ustawy o VAT zawierających wykaz towarów opodatkowanych obniżoną stawką VAT. Nie podlega on również opodatkowaniu 8% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 12f ustawy o VAT, co oznacza, że jego sprzedaż, nawet jeśli wchodzi w skład usługi gastronomicznej podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT. W konsekwencji obniżona stawka VAT ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej nie ma w tym przypadku zastosowania. |
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|