Poradnik VAT nr 21 (333) z dnia 10.11.2012
Jaka stawka VAT na usługi związane z rekreacją?
Rozpoczęłam działalność gospodarczą w zakresie usług związanych z poprawą kondycji fizycznej (PKD 96.04.Z). Jaka stawka VAT - 8% czy 23% obowiązuje dla tych usług?
Generalną zasadą, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która aktualnie wynosi 23%.
Dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział jednak niższe stawki podatkowe. Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. I tak:
- w poz. 179 znajdują się usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.11.10.0 "Usługi związane z działalnością obiektów sportowych",
- w poz. 185 bez względu na symbol PKWiU, znajdują się usługi - "Wstęp na imprezy sportowe",
- w poz. 186 mieszczą się "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu". Dodatkowo ustawodawca wskazał, że ww. usługi podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku bez względu na symbol PKWiU.
W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi te sklasyfikowane są w grupowaniach:
- 93.13.10.0 - "Usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej", czyli usługi związane z działalnością centrów i klubów fitness oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej i kulturystyce,
- 96.04.10.0 - "Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej", czyli usługi świadczone przez łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu (z wyłączeniem masażu leczniczego) i podobne usługi mające na celu poprawę samopoczucia.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 25 lipca 2012 r., nr IPTPP1/443-329/12-4/IG wyjaśnił jaką stawkę VAT należy stosować w odniesieniu do usług związanych z poprawą kondycji fizycznej i rekreacją ruchową.
W przedmiotowej sprawie, usługi świadczone przez podatnika w postaci sprzedaży biletów wstępu (jednorazowych czy też karnetów) upoważniających klientów do korzystania z siłowni, sauny i solarium sklasyfikowane zostały jako świadczenie usług związanych z poprawą kondycji fizycznej (PKWiU 96.04.10.0.).
Zdaniem fiskusa, w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy zostały wskazane "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" bez względu na PKWiU. Ustawodawca nie określił form ani kategorii "wstępu", które objął 8% stawką podatku. W ocenie organu pojęcie "wstęp" należy rozumieć jako możliwość wejścia "gdzieś", co nie jest równoznaczne z możliwością korzystania z dostępnych tam urządzeń.
W ww. interpretacji czytamy: "(...) Opłata za wstęp jest opłatą wnoszoną przez np. kibica, co do zasady, za uczestniczenie w imprezie poprzez np. oglądanie. Zatem pojęcia usług w zakresie wstępu (o którym mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy) nie można utożsamiać z pojęciem «biletu wstępu» uprawniającego do uczestniczenia w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, które prowadzone są na zasadzie czynnego uczestnictwa w nich. Wstęp na zajęcia nie uprawnia korzystającego do wstępu jedynie w sensie wejścia gdzieś, jak to ma miejsce np. w przypadku kupienia biletu do kina, lecz obejmuje również czynne uczestnictwo w zajęciach sportowo - rekreacyjnych, w tym korzystanie z urządzeń. (...)"
W konsekwencji stwierdzono, że usługi wstępu do siłowni, sauny czy solarium podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT, tj. 23%.
Taką też interpretację przepisów zaprezentował WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 8 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 1543/11 (orzeczenie prawomocne), który uznał, że opłaty pobierane za uczestnictwo w zajęciach fitness i korzystanie z urządzeń siłowni, służących poprawie kondycji fizycznej, nie mogą być uznane za opłatę za wstęp, lecz przede wszystkim za możliwość korzystania z dostępnych urządzeń (a więc za czynny udział w zajęciach aerobiku, korzystanie z urządzeń siłowni itp.). W związku z tym, zdaniem Sądu, spółce na sprzedaż biletów na zajęcia fitness, siłownię, saunę i solarium i masaż nie przysługuje uprawnienie do zastosowania preferencyjnej 8% stawki VAT wynikającej z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 186 załącznika nr 3 ustawy o VAT. Tym samym usługi te należy opodatkować 23% stawką VAT.
Zatem odnosząc się przedstawionego pytania stwierdzić należy, że jeżeli świadczone przez podatnika usługi mające na celu m.in. poprawę samopoczucia klientów (poprzez ich czynne uczestnictwo w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na podstawie zakupionych biletów wstępu) mieścić się będą w PKWiU 96.04.10, to - zdaniem redakcji - podlegają one opodatkowaniu podstawową stawką VAT.
Należy w tym miejscu wyjaśnić, iż Polską Klasyfikację Działalności (PKD) stosuje się w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej, natomiast dla celów podatku VAT stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r. Jeśli podatnik ma problemy ze sklasyfikowaniem świadczonej usługi wg PKWiU, może wystąpić z wnioskiem o opinię do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź). Należałoby przy tym szczególnie dokładnie określić rodzaj świadczonej usługi, aby dokonana klasyfikacja była pełna i odpowiadała stanowi faktycznemu.
Ponadto, jeżeli istnieje trudność w określeniu prawidłowej stawki VAT dla towaru czy świadczonej usługi na podstawie obowiązujących przepisów, można skorzystać w tej sprawie z "pomocy" organów podatkowych, zwracając się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|