Serwis Podatkowy nr 3 (207) z dnia 10.03.2013
Stawka VAT na napoje, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty - odpowiedź Ministerstwa Finansów
(odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 9979 z 2 listopada 2012 r.; zamieszczona na stronie internetowej Sejmu)
"(…) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług napojów zawierających tłuszcz mlekowy, przy przygotowaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, uprzejmie informuję.
(…) usługi gastronomiczne, o których mowa w dziale 56 PKWiU, mogą być świadczone w różnych miejscach i w różny sposób. Mogą to być usługi polegające na serwowaniu posiłków i napojów w restauracjach z pełną obsługą kelnerską, serwowaniu napojów w kawiarniach, w pubach lub usługi świadczone na ulicy przez ruchome punkty sprzedaży (np. sprzedające sok wyciśnięty z owoców, pod warunkiem świadczenia tej usługi bezpośrednio na miejscu sprzedaży).
Napoje przygotowane do bezpośredniego spożycia w lokalach i punktach gastronomicznych (poza przypadkiem sprzedaży z automatów) są efektem usługi gastronomicznej z działu 56 PKWiU, niezależnie, czy są one spożywane na miejscu, czy brane na wynos z placówki gastronomicznej, np. gorąca kawa w kubkach.
(…) należy stwierdzić, iż serwowanie napojów zawierających tłuszcz mlekowy, przy przygotowaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, nadających się do bezpośredniego spożycia na miejscu bądź na wynos, podlega, co do zasady, opodatkowaniu według stawki 23-procentowej.
(…) proponowana zmiana poz. 52 w załączniku nr 3 do (...) ustawy o podatku od towarów i usług (podobnie jak poz. 31 załącznika nr 10 do tej ustawy) precyzuje, że obowiązujące od wielu lat zapisy dotyczące stawki obniżonej na usługi gastronomiczne nie dotyczą kawy bądź herbaty również zabielanych tłuszczem mlekowym, bez względu na to, czy napoje te spożywane są na miejscu (z mniejszym czy większym elementem usługi towarzyszącej ich spożyciu), czy na wynos (podkreśl. red.). Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że stosowanie tej samej stawki podatku na ten sam produkt, bez względu na elementy towarzyszące tej transakcji, spowoduje ograniczenie zakłóceń konkurencji w tym zakresie. Jednocześnie zauważam, że dostawa kawy i herbaty (PKWiU 10.83.1), co do zasady, podlega opodatkowaniu również stawką w wysokości 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług (naturalna kawa i herbata nie są wymienione w wykazach, które określają zakres stosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług).
Mając na uwadze, że od początku obowiązywania w Polsce podatku od towarów i usług przedmiotowe napoje sprzedawane w sieci restauracji (kawiarniach) do spożycia na miejscu i na wynos, zgodnie z intencją polskiego prawodawcy, bezspornie podlegały opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, iż nadal powinny podlegać opodatkowaniu tą samą stawką podatku od towarów i usług, a wnioskowane propozycje mają charakter doprecyzowujący i nie pociągają za sobą skutków budżetowych. (…)"
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|