Gazeta Podatkowa nr 35 (972) z dnia 2.05.2013
Problem z ustaleniem stawki VAT na wstęp na siłownię
Podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zadał pytanie, jaką stawką VAT należy opodatkować usługi sprzedaży biletów wstępu umożliwiających wejście na basen i do saun (usługa łączona), biletów wstępu tylko do saun, biletów wstępu umożliwiających korzystanie z tężni solankowej, biletów do solarium, biletów do salonu masażu (nie ma masażu leczniczego). Jego zdaniem usługi te opodatkowane są 8% stawką VAT. Organ podatkowy uznał stanowisko to za nieprawidłowe. W związku z tym podatnik złożył skargę, którą WSA w Łodzi oddalił (wyrok z dnia 26 marca 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1561/12 - orzeczenie nieprawomocne).
Zdaniem Sądu, pojęcia usług w zakresie wstępu (o którym mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT) nie można utożsamiać z pojęciem biletu, karnetu, czy karty abonamentowej (jak w omawianym przypadku), uprawniających do czynnego uczestniczenia w oferowanych zajęciach, np. pływania w basenie, korzystania z salonu masażu czy solarium. Wstęp na takie zajęcia nie uprawnia korzystającego jedynie do wstępu w sensie "wejścia gdzieś" w celu obejrzenia czegoś czy wysłuchania np. koncertu, ale obejmuje również czynne uczestnictwo w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, z możliwością korzystania z usługi kompleksowej.
Jak podkreślił Sąd, dokonanie takiej opłaty umożliwia klientom rozpoczęcie aktywnego wypoczynku, gdyż posiadacz biletu, karnetu czy karty abonamentowej (sprzedawanych przez podatnika) może nie tylko wejść do obiektu, w którym prowadzone są zajęcia, ale przede wszystkim uprawniony jest do czynnego korzystania ze sprzętów i urządzeń znajdujących się w poszczególnych salach obiektu.
Tak więc zdaniem WSA sprzedaż biletów/karnetów nie może być opodatkowana 8% stawką VAT. Sąd podkreślił, że organ podatkowy słusznie uznał, iż usługi świadczone przez podatnika, niebędące usługami wstępu, opodatkowane są 23% VAT.
Wskazać należy, że odmienne stanowisko zajął WSA w Krakowie w wyroku z dnia 28 września 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 889/12 (orzeczenie nieprawomocne), oraz WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 1045/12 - orzeczenie nieprawomocne). Zdaniem tych Sądów sprzedaż karnetów na siłownię podlega opodatkowaniu 8% VAT, bowiem usługi te mogą być uznane za "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" jako wymienione w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|