Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (805) z dnia 10.05.2013
Stawka VAT i ryczałtu ewidencjonowanego w kwiaciarni
Kwiaciarnia sprzedaje kwiaty cięte i doniczkowe oraz ziemię do kwiatów. Jaką stawkę VAT zastosować do ww. sprzedaży?
Stawka VAT na sprzedawane przez podatnika towary zależy od ich klasyfikacji statystycznej. |
Stawka VAT na niektóre towary uzależniona jest od ich klasyfikacji statystycznej. Przykładowo - towary opodatkowane stawką 8% zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, gdzie pod poz. 1 wymieniono sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 01.1 rośliny inne niż wieloletnie, z wyłączeniem bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.16.1). W PKWiU 01.19.21.0 sklasyfikowano natomiast "Kwiaty cięte i pąki kwiatowe". Z objaśnień do PKWiU wynika, że grupowanie to obejmuje także:
- bukiety, wieńce, kosze kwiatowe itp. wyroby zawierające kwiaty lub pąki kwiatowe (np. bukieciki, kwiaty do butonierki),
- cięte gałęzie drzew, krzewów i krzaków, jeśli mają kwiaty lub pąki kwiatowe (np. gałęzie wierzby z pąkami lub kwiatami, magnolia i niektóre rodzaje róż).
Grupowanie to nie obejmuje natomiast:
- gałęzi wierzby bez pąków lub kwiatów oraz liści i łodyg słonecznika i rezedy bez kwiatów, sklasyfikowanych w grupowaniu 01.29.30.0,
- liści, gałęzi i pozostałych części roślin, bez kwiatów lub pąków kwiatowych, odpowiednich do celów zdobniczych, sklasyfikowanych w grupowaniu 02.30.30.0.
Jeżeli zatem sprzedawane przez podatnika kwiaty cięte (a także bukiety z kwiatów) mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.19.21.0, ich sprzedaż należy opodatkować według stawki 8%.
Zaznaczamy, że niektóre rośliny sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 01.1 mogą być opodatkowane według stawki 5% (patrz - poz. 1 załącznika nr 10 do ustawy o VAT). Nie dotyczy to jednak pozostałych roślin innych niż wieloletnie sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 01.19 (czyli m.in. kwiatów ciętych).
W tym miejscu warto wskazać, że określając prawo do stawki 8% dla bukietów z kwiatów, organy podatkowe odnoszą się zazwyczaj do wyroku TSUE C-349/96 dotyczącego opodatkowania świadczeń złożonych. Trybunał uznał, że co do zasady, każde świadczenie obejmujące z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę nie powinno być sztucznie dzielone. Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za pomocniczą w stosunku do usługi zasadniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. Organy podatkowe nie rozstrzygają jednak jednoznacznie, czy sprzedaż bukietów z kwiatów należy uznać za jedno świadczenie. Zazwyczaj podkreślają, że stawka 8% jest właściwa, o ile sprzedawane bukiety mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.19.21.0. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 30 kwietnia 2012 r., nr ITPP1/443-142/12/JJ uznał:
"(…) o ile będące przedmiotem dostawy bukiety i wieńce wraz z dodatkami mieszczą się w grupowaniu PKWiU - 01.19.21.0, to ich dostawę, z uwagi na to, iż zasadniczy przedmiot dostawy stanowią kwiaty cięte, należy opodatkować jedną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8% (na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 1 załącznika nr 3 do ustawy). (…)"
Podobnie uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30 marca 2012 r., nr IBPP2/443-8/12/BW.
Kwiaty doniczkowe natomiast można byłoby zaklasyfikować do grupowania PKWiU 01.30.10.0 "Rośliny żywe, cebulki, bulwy i korzenie, sadzonki i szczepy; grzybnia". Jeżeli to grupowanie jest właściwe, również zastosowanie znajdzie stawka 8%. Takie towary zostały bowiem wymienione pod poz. 13 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Możliwe jednak, że dla takich kwiatów właściwe będzie grupowanie PKWiU ex 01.1 "Rośliny inne niż wieloletnie". Jeżeli tak - podatnik mógłby stosować stawkę 5%, o ile przedmiotem sprzedaży nie byłyby rośliny inne niż wieloletnie sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 01.19.
Z kolei ziemię do kwiatów można byłoby sklasyfikować następująco:
- PKWiU ex 08.91.19.0 "Pozostałe minerały chemiczne i do produkcji nawozów - wyłącznie ziemia ogrodnicza inna niż zawierająca torf jako zasadniczy składnik i inna niż będąca mieszaniną naturalnej gleby, piasku, gliny i minerałów",
- PKWiU 20.15.80.0 "Nawozy naturalne lub organiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane (w tym ziemia ogrodnicza, zawierająca torf jako zasadniczy składnik i ziemia ogrodnicza, będąca mieszaniną naturalnej gleby, piasku, gliny i minerałów oraz ziemia humus)".
Jeżeli jedno z tych grupowań jest właściwe dla ziemi do kwiatów sprzedawanej przez podatnika, zastosowanie znajdzie stawka 8% (patrz - poz. 22 i 64 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).
Końcowo zaznaczamy, że za właściwą klasyfikację towaru odpowiada podatnik. W razie wątpliwości może on zwrócić się do Urzędu Statystycznego o pomoc w tej sprawie. Wprawdzie opinia Urzędu Statystycznego nie jest wiążąca ani dla podatnika, ani dla organu podatkowego, lecz w praktyce zazwyczaj jest przez organ podatkowy respektowana.
Czy kwiaciarnia może być opodatkowana według ryczałtu ewidencjonowanego, a jeżeli tak - jaka stawka ryczałtu jest tu właściwa?
Ryczałtem ewidencjonowany mogą być opodatkowane m.in. przychody z działalności usługowej w zakresie handlu. Do takiej działalności - w myśl. art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) - zalicza się sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.
Czynności wykonywane przez kwiaciarnie (sprzedaż kwiatów) mogą być zaliczone do działalności usługowej w zakresie handlu. Przekonuje nas o tym interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 czerwca 2012 r., nr ILPB1/415-261/12-2/AMN. W tej interpretacji uznano, że użyte w art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy odniesienie do sprzedaży uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji czy wyglądu (tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu). Powołując się na definicje słownikowe organ podatkowy wyjaśnił, że "przetwarzać" to "przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę, przekształcać, przeobrażać". Prowadzenie kwiaciarni (czyli sprzedaż detaliczna uprzednio nabytych kwiatów w stanie nieprzetworzonym, grupowanie je w bukiety, wiązanki, wieńce, itp.) spełnia - zdaniem fiskusa - przesłanki zawarte w definicji działalności usługowej w zakresie handlu.
Stawki ryczałtu są zróżnicowane. Dla przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu stawka ryczałtu wynosi 3% (patrz - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy). Dyrektor Izby Skarbowej w ww. interpretacji uznał, że ta stawka ryczałtu może mieć zastosowanie do sprzedaży kwiatów przez kwiaciarnie:
"(…) prowadzona przez Zainteresowaną działalność (prowadzenie kwiaciarni - przyp. red.) spełnia przesłanki zawarte w definicji działalności usługowej w zakresie handlu, bowiem polega na sprzedaży nabytych uprzednio kwiatów w stanie nieprzetworzonym.
(...) do wyliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanego przychodu z działalności kwiaciarni, Wnioskodawczyni winna zastosować 3% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. (…)"
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|