Poradnik VAT nr 14 (350) z dnia 20.07.2013
Stawka VAT na montaż stolarki okiennej
Jesteśmy producentem okien i zawarliśmy umowę z deweloperem na wymianę stolarki okiennej w budynku mieszkalno-usługowym, sklasyfikowanym według PKOB w dziale 11. Przedmiotem umowy jest wymiana okien na parterze budynku - bez podziału na część mieszkalną i usługową. Jaką stawką należy opodatkować świadczoną przez nas usługę?
Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8% stawkę VAT. Wynika to z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT w związku z jej art. 146a pkt 2.
Przy czym przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, w myśl art. 41 ust. 12a ustawy o VAT rozumie się między innymi obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Należy przy tym pamiętać, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej wymienione limity, 8% stawkę VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania, odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11. Stanowi o tym art. 2 pkt 12 ustawy o VAT. Budynek mieszkalny natomiast to obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych.
W omawianej sytuacji, roboty budowlane (wymiana stolarki okiennej) dotyczą budynku mieszkalnego obejmującego zarówno część mieszkalną, jak i część usługową. Jak wskazano w pytaniu, budynek zakwalifikowany jest do budynków mieszkalnych PKOB 11.
Zastosowanie prawidłowej stawki VAT na wykonanie tych robót budowlanych uzależnione jest od postanowień zawartych w umowie. Jeżeli przedmiotem umowy są usługi budowlane polegające na wymianie stolarki okiennej na parterze budynku mieszkalnego sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11 (bez podziału na część mieszkalną i usługową), to na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT 8% stawka VAT ma zastosowanie do całości tych robót, tj. związanych zarówno z lokalami mieszkalnymi, jak i użytkowymi.
Takie stanowisko prezentują również organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 11 kwietnia 2013 r., ILPP2/443-75/13-4/SJ wskazał między innymi: "(…) zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT uzależnione jest także od postanowień umowy na wykonanie robót budowlanych. Jeżeli przedmiotem umowy będą roboty budowlane w budynkach mieszkalnych (PKOB 11) jako całości - to należna stawka będzie 8%. Jeżeli jednak w umowie zostanie wskazane, iż roboty budowlane dotyczyć będą poszczególnych części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych i odrębnie powierzchni niemieszkalnych, wówczas w odniesieniu do usług wykonywanych w części mieszkalnej zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku, natomiast do usług wykonywanych w części niemieszkalnej - 23% stawka podatku. (…)
(…) w takiej sytuacji w odniesieniu do lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2, preferencyjna stawka VAT w wysokości 8% miałaby zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej te obiekty do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. (…)"
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|