Gazeta Podatkowa nr 70 (1007) z dnia 2.09.2013
Wysokość stawki VAT do budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego
Osoba, która zleciła mi budowę domu jednorodzinnego, podała, że powierzchnia użytkowa wynosi 157,16 m2, a powierzchnia całkowita 568,08 m2. Rozumiem, że mogę do całości usługi budowlanej zastosować stawkę 8% VAT. Czy na pewno biorę pod uwagę wartość użytkową? (pytanie nr 751708)
Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8% stawkę VAT. Wynika to z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego (PKOB 11) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przy czym do budownictwa tego nie zalicza się m.in. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ten limit, 8% stawkę VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania, odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Przepisy o VAT nie określają, na podstawie jakich dowodów (dokumentów) wykonawca robót budowlanych ma wyliczyć powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego. Jednak należy pamiętać, że odpowiedzialność za prawidłowe opodatkowanie podatkiem VAT ponosi wykonawca tych robót. Tak więc w jego interesie jest posiadanie odpowiednich dowodów, na podstawie których ustalono powierzchnię użytkową obiektu i zastosowano 8% VAT. Moim zdaniem, dowodem takim mogą być przedłożone przez inwestora dokumenty kosztorysowe czy projekt domu.
Warto w tym miejscu wskazać na wyrok NSA z dnia 8 maja 2013 r., sygn. akt I FSK 888/12, w którym Sąd stwierdził, że w ustawie o VAT nie ma definicji powierzchni użytkowej, ani też odesłania do odpowiedniego stosowania w tym zakresie innych przepisów. Nie ma zatem przeszkód, aby podatnicy wyliczali powierzchnię na podstawie norm budowlanych, które w trakcie inwestycji są stosowane. Zdaniem Sądu, jeżeli inwestor podczas trwania inwestycji wykorzystywał do pomiaru powierzchni dane normy budowlane, to te same normy może przyjąć dla określenia powierzchni użytkowej dla celów rozliczania podatku VAT.
Natomiast w wyroku z dnia 23 maja 2013 r., sygn. akt I FSK 953/12, NSA podkreślił, że ze względu na fakt, że ustawodawca nie unormował zakresu tego pojęcia i nie zawarł w ustawie o VAT odesłania do innych norm prawnych przy jego ustalaniu, podatnicy nie mogą ponosić ujemnych konsekwencji tego faktu. Oznacza to, że organy podatkowe nie mogą nakazać podatnikom bezwzględnego stosowania tylko jednej, konkretnej normy pozwalającej ustalić powierzchnię użytkową budynków dla celów rozliczeń VAT. Według Sądu dopuszczalne jest posługiwanie się każdą - przewidzianą w odrębnych przepisach - normą, która pozwoli ustalić we właściwy sposób taką powierzchnię. W rozpatrywanej przez Sąd sprawie podatnik wyliczał powierzchnię budynków i mieszkań według Polskiej Normy PN-70/B-02365, natomiast organy podatkowe nakazały stosowanie w tym przypadku PKOB. Według NSA stanowisko to było błędne, tym bardziej, że podatnik dokonywał sprzedaży nie tylko budynków, ale również wyodrębnionych lokali, natomiast PKOB dotyczy wyłącznie budynków. Jak podkreślił Sąd, dopóki jednak takiego jednolitego sposobu liczenia powierzchni nie ma, podatnik może stosować dowolne, prawnie przewidziane sposoby wyliczenia.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|