Gazeta Podatkowa nr 78 (1015) z dnia 30.09.2013
8% VAT do usługi budowlano-montażowej wraz z materiałami
Do usług polegających na dostawie i montażu urządzeń sanitarnych oraz ich zabudowie, położeniu płytek ściennych i podłogowych, budowie, przebudowie, modernizacji instalacji sanitarnych świadczonych w obiektach budownictwa mieszkaniowego zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym możliwe jest zastosowanie preferencyjnej stawki VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 lipca 2013 r., nr IPPP1/443-582/13-2/Igo.
Podatnik, który zamierza rozszerzyć działalność o kompleksową usługę zabudowy łazienek dla klientów indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej, w skład której będzie wchodziła dostawa i montaż towarów, zwrócił się z pytaniem, jaką stawką VAT opodatkować wykonywane przez siebie usługi.
Podatnik dodatkowo wskazał, że z klientami będzie zawierał umowy cywilnoprawne na wykonanie usług, które świadczone będą w obiektach budownictwa mieszkaniowego zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Ponadto zaznaczył, że usługi kompleksowej zabudowy łazienek, będzie świadczył korzystając z usług podwykonawcy, a płytki, sprzęt sanitarny i materiały budowlane dostarczy z własnego sklepu. Na prace te, towar i materiały będzie wystawiał klientom fakturę zbiorczą za usługę budowlano-montażową.
Organ podatkowy wskazał, że 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Jak dodatkowo wyjaśnił, obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy, powinny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o VAT lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania, czy montażu różnych towarów.
Podkreślić należy, iż przy ustalaniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma ustalenie co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (dostawa, budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym).
Strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). Wyliczenie co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).
Tak więc warunkiem zastosowania 8% stawki, jest po pierwsze, zakres wykonywanych czynności, który musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji obiektów budowlanych lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą wskazane czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z tych przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|