Gazeta Podatkowa nr 103 (1040) z dnia 27.12.2013
Komunikat IE-599 otrzymany drogą elektroniczną a prawo do 0% stawki VAT
Skoro w systemie ECS potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium UE odbywa się za pomocą elektronicznego komunikatu IE-599, który dokumentuje czynność łatwą do zweryfikowania przez organy celne, to jego kopię może stanowić każdy rodzaj dokumentu, który wiernie odzwierciedlałby treść oryginału.
STAN FAKTYCZNY:
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że towary będące przedmiotem sprzedaży są wysyłane bezpośrednio z Polski do finalnego odbiorcy, poza obszar celny Wspólnoty. Odprawy celnej w systemie ECS dokonuje polska agencja celna, działająca na rzecz kontrahenta unijnego, który na potwierdzeniu wywozu IE-599 występuje jako nadawca, a procedura wywozu następuje w oparciu o fakturę wystawioną przez ten podmiot. Spółka podała, iż w odniesieniu do każdej z dostaw jest w posiadaniu następujących dokumentów:
- faktury sprzedaży (wskazuje ona na rodzaj oraz ilość towaru),
- dokumentu CMP, świadectwa jakości towarów,
- zamówienia od kontrahenta francuskiego,
- potwierdzenia wywozu towaru poza obszar Wspólnoty w formie otrzymanej drogą pocztową kopii komunikatu IE-599.
Zdaniem spółki w takim przypadku ma ona prawo do zastosowania 0% stawki VAT.
Ponieważ organ podatkowy uznał stanowisko to za błędne, spółka złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację. Skargę kasacyjną złożył organ podatkowy.
SĄD ORZEKŁ:
NSA skargę oddalił. Jak wskazał Sąd, w sprawie sporne pozostaje to, czy generowany przez System Kontroli Eksportu (ECS) komunikat elektroniczny IE-599, a następnie przesłany i otrzymany drogą elektroniczną bądź pocztą tradycyjną stanowi - na użytek VAT - wystarczające potwierdzenie dokonania wywozu towaru poza UE, upoważniające do zastosowania 0% stawki VAT. Zdaniem Sądu skoro w systemie ECS potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty odbywa się za pomocą komunikatu IE-599 - podpisywanego przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych, który to komunikat dokumentuje czynność łatwą przez organy celne do zweryfikowania - to jego kopię może stanowić każdy rodzaj dokumentu, który by wiernie odzwierciedlał treść oryginału. Treść przepisów ustawy o VAT nie sprzeciwia się bowiem temu, aby był to dokument zapisany zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Ponadto, jeśli celem ECS jest m.in. zapewnienie przejrzystości i weryfikowalności przeprowadzanych operacji celnych, to organ mający jakiekolwiek wątpliwości co do treści otrzymanych dokumentów, czy też podejrzewa fikcyjność transakcji, ma narzędzia służące do weryfikacji uzyskanych od podatnika danych. Tym samym może w łatwy sposób zbadać, czy nadesłany wydruk, kserokopia czy plik jest kopią oryginalnego komunikatu IE-599. W tych warunkach nakładanie na podatnika obowiązku niejako "ponownego" potwierdzenia autentyczności wydawanych dokumentów nie znajduje oparcia w treści przepisów ustawy o VAT i stoi w sprzeczności z założeniami ECS.
(wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2013 r., sygn. akt I FSK 974/12)
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|