Poradnik VAT nr 3 (363) z dnia 10.02.2014
Stawka VAT na dostawę lokalu mieszkalnego wraz z garażem podziemnym lub miejscem parkingowym
Sprzedaż obiektów budowlanych lub ich części (za wyjątkiem obiektów budownictwa mieszkaniowego i lokali mieszkalnych) zasadniczo podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej. Pamiętać należy, że w skład podstawy opodatkowania sprzedawanego obiektu budowlanego lub jego części wchodzi również wartość gruntu.
W stosunku do budynków, budowli lub ich części w szczególnych przypadkach może mieć również zastosowanie zwolnienie od podatku.
Obiekty i lokale mieszczące się w definicji budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całości opodatkowane są według stawki obniżonej do 8%.
W przypadku dostaw budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych o powierzchni przekraczającej limity określone w art. 41 ust. 12b, stawkę 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
Dokonując dostawy lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym (pomieszczeniem gospodarczym), prawem do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego lub garażu podziemnego oznaczonego konkretnym numerem oraz udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej, mówić należy o czynności, w której występuje jeden przedmiot umowy sprzedaży. |
Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 2 stycznia 2014 r., nr IPTPP2/443-842/13-4/IR.
W stanie faktycznym będącym przedmiotem interpretacji podatnik po wybudowaniu budynku mieszkalnego ma zamiar sprzedawać lokale mieszkalne, a także pomieszczenia gospodarcze znajdujące się w budynku, oraz miejsca parkingowe (znajdujące się na zewnątrz budynku) bądź garaże podziemne. Miejsca parkingowe - jak założył podatnik - mają być przedmiotem dostawy łącznie z lokalem mieszkalnym, a ich sprzedaż ma być potwierdzona jednym aktem notarialnym (jedna księga wieczysta). Podobnie będzie w przypadku sprzedaży garaży. Miejsca postojowe nie stanowią części wspólnej budynku mieszkalnego, stanowią one udział we współwłasności gruntu, na którym znajduje się budynek mieszkalny. Pomieszczenia gospodarcze z kolei stanowią część wspólną budynku mieszkalnego.
W związku z tym pojawia się problem zastosowania właściwej stawki VAT dla takiej sprzedaży. O ile bowiem nie ma wątpliwości, że sprzedaż lokalu podlega opodatkowaniu stawką 8%, to wątpliwości budzi możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu do garażu podziemnego czy miejsca parkingowego albo pomieszczenia gospodarczego sprzedawanego łącznie z lokalem mieszkalnym.
W wydanej interpretacji organ podatkowy przede wszystkim dokonał rozróżnienia pojęć: "pomieszczenie pomocnicze" i "pomieszczenie przynależne". Uznał, że ustawodawca dokonał wyraźnego rozróżnienia pomiędzy pojęciem samodzielnego lokalu mieszkalnego, a pojęciem części składowej tego lokalu. Jedynie lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy bezpośrednio zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Z kolei pomieszczenia przynależne - nawet gdy w sensie prawnym stanowią część lokalu mieszkalnego, funkcjonalnie przeznaczone są do realizacji potrzeb innych niż mieszkaniowe.
W uzasadnieniu organ podatkowy uznał, iż w sytuacji gdy w ramach jednej transakcji następuje sprzedaż lokalu mieszkalnego o powierzchni poniżej 150 m2 wraz z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości, w ramach której określono sposób korzystania z części nieruchomości wspólnej w ten sposób, że przydzielono nabywcy prawo do korzystania z pomieszczenia gospodarczego oraz określonego miejsca parkingowego lub określonego garażu podziemnego, to sprzedaż taką należy potraktować jako jedną transakcję opodatkowaną 8% stawką podatku VAT, o ile będzie objęta jedną księgą wieczystą.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|