Gazeta Podatkowa nr 37 (1078) z dnia 8.05.2014
Stawka VAT na wyroby ciastkarskie
Dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania VAT dostaw krajowych obejmujących wyroby ciastkarskie konieczne jest bezpośrednie oparcie się na unijnym porządku prawnym, z pominięciem warunku 14 i 45 dni przydatności do spożycia. Tak uznał WSA w wyroku z dnia 13 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2933/13 (orzeczenie nieprawomocne).
Spór, który rozpatrywał WSA, dotyczył odpowiedzi na pytanie, czy można stosować 8% stawkę VAT do dostawy towarów z grupowania PKWiU 10.71.12 wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże lub 1905 90 60 nomenklatury scalonej, wtedy gdy data ich minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia przekracza 14 lub 45 dni. Podatnik przedstawiając we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej własne stanowisko uznał, że ma prawo w takiej sytuacji stosować 8% VAT, powołując się przy tym na przepisy unijne. Natomiast organ podatkowy uznał stanowisko to za nieprawidłowe.
Jak wskazał WSA, w pozycji 32 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono pod symbolem PKWiU ex 10.71.12.0 wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże, których data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 45 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 45 dni.
Natomiast w myśl art. 98 dyrektywy 2006/112/WE, państwa członkowskie mogą stosować jedną lub dwie stawki obniżone. Stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III. Przy stosowaniu stawek obniżonych do poszczególnych kategorii towarów, państwa członkowskie mogą stosować nomenklaturę scaloną, aby precyzyjnie określić zakres danej kategorii. Przy czym w pozycji pierwszej załącznika III wymieniono środki spożywcze (z wyłączeniem napojów alkoholowych) przeznaczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Zaś grupowanie CN o kodzie 1905 obejmuje między innymi pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka, przy czym kod 1905 90 60 - z dodatkiem środka słodzącego.
Jak zauważył WSA, z porównania powyższych regulacji wynika, że na gruncie przepisów krajowych sporne towary zostały określone nie tylko przy użyciu kodów klasyfikacji statystycznej (PKWiU) zamiast nomenklatury scalonej (a zatem stosowanej w klasyfikacjach celnych), a nawet w spornym wypadku muszą spełniać dodatkowe warunki ustawowe.
Dlatego też należy uznać, że dostawa wyrobów ciastkarskich i ciastek świeżych z grupowania PKWiU 10.71.12 lub z kodu 1905 90 60 nomenklatury scalonej jest opodatkowana stawką podatku w wysokości 8%, nawet gdy ich data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia przekracza 14 lub 45 dni.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|