Gazeta Podatkowa nr 48 (1089) z dnia 16.06.2014
VAT na roboty w obiektach budownictwa mieszkaniowego
Zastosowanie jednej stawki podatku VAT i opodatkowanie nią zarówno usługi, jak i dostawy materiałów wykorzystywanych do wykonania tej usługi, uwarunkowane jest zakresem, w jakim prowadzona jest działalność gospodarcza oraz przedmiotem umowy zawartej ze zleceniodawcą.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka zajmuje się m.in. produkcją betonu towarowego. Produkcja i sprzedaż betonu dokonywana jest dla firm, a także dla klientów indywidualnych. Beton dostarczany jest na budowę specjalistycznym samochodem (gruszka do betonu) lub samochodem wyposażonym w pompę do betonu. Poprzez dostawę, wylewanie i pompowanie betonu wykonywana jest usługa betonowania (fundamentu, stropu). W cenę sprzedaży jest wkalkulowany koszt masy betonowej, dostawy betonu na budowę, jego wylanie lub podanie przy użyciu pompy do betonu w elementy konstrukcyjne powstającego budynku. Usługa związana jest z budową, remontem lub przebudową budynków zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (budynki mieszkalne PKOB 111, 112, 113).
Powyższe dotyczy także produkowanych przez spółkę prefabrykatów z betonu (m.in. płyt stropowych).
Wątpliwości spółki dotyczyły zastosowania właściwej stawki VAT do świadczonych przez nią usług. Jej zdaniem do kompleksowych usług budowlanych może zastosować jedną 8% stawkę VAT.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznając stanowisko podatnika za prawidłowe przypomniał, na jakiej podstawie można zastosować obniżoną stawkę VAT do omawianych usług. Mianowicie stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych bądź ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wynika to z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.
Należy wskazać, że do budownictwa tego nie zalicza się:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.
Organ podatkowy stwierdził, że skoro czynności, o których mowa we wniosku, dotyczyć będą dostawy betonu wraz z wylaniem fundamentów bądź stropów oraz dostawy płyt stopowych wraz z ich zamontowaniem, a cena tych usług obejmować będzie koszt całkowity towaru i usługi oraz przedmiotowe roboty budowlane będą dotyczyć obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w ramach budowy, przebudowy lub remontu, to do tych czynności zastosowanie będzie miała 8% stawka VAT.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 maja 2014 r., nr ITPP1/443-177/14/BS)
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|