Gazeta Podatkowa nr 49 (1090) z dnia 18.06.2014
Fiskus może zmienić stanowisko przy kolejnej kontroli
Urzędnicy mają obowiązek opodatkować towary prawidłową stawką podatku VAT - nawet jeżeli w trakcie wcześniejszych kontroli nie kwestionowali stawki stosowanej przez podatnika. Podatnik może ubiegać się o umorzenie powstałych w związku z tym zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka z o.o. handlująca pokarmem dla ryb akwariowych przez lata stosowała 3% stawkę podatku VAT na swoje towary. Pracownicy urzędu skarbowego nie zakwestionowali tego w trakcie kontroli podatkowych przeprowadzonych w 2004 r. i 2007 r. Zmienili zdanie, kiedy w 2010 r. weryfikowali prawidłowość rozliczenia podatku VAT. Stwierdzili wówczas, że firma powinna opodatkować sprzedawane produkty stawką 22%. Zostało wszczęte pokontrolne postępowanie podatkowe i wydana decyzja określająca prawidłową kwotę podatku. Spółka z o.o. odwołała się od tego rozstrzygnięcia. Nie przyniosło to jednak zmiany stanowiska fiskusa.
Sprawa trafiła na wokandę - najpierw Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, potem NSA. Firma zarzuciła organom podatkowym m.in. naruszenie jednej z podstawowych zasad prowadzenia postępowania podatkowego: zasady zaufania. Przypomniała, że w trakcie wcześniejszych kontroli podatkowych stosowana przez nią stawka na sprzedawane towary była uznawana za właściwą. Przez kolejne lata działała więc w przekonaniu, że rozlicza się prawidłowo.
Sądy uznały, że nie ma podstaw do uchylenia zaskarżonej decyzji, ponieważ jest ona zgodna z prawem.
SĄD ORZEKŁ:
NSA podkreślił, że postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. Oznacza to, że urzędnicy powinni badać sprawę dokładnie i rzetelnie. Nie mogą przerzucać na podatnika błędów i uchybień popełnionych przez siebie lub ustawodawcę. Zasada zaufania wiąże się z zasadami legalizmu i praworządności, które nakazują organom podatkowym działać na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa i w toku postępowania stać na straży praworządności.
NSA uznał, że w rozpatrywanym przypadku doszło do naruszenia zasady zaufania do organów podatkowych. Nie może to jednak skutkować przyznaniem podatnikowi prawa do rozliczania się z fiskusem niezgodnie z przepisami prawa. Zezwolenie na zastosowanie w sposób nieprawidłowy obniżonej stawki podatku od towarów i usług poprzez odwołanie się do zasady zaufania do organów podatkowych byłoby sprzeczne z ustawą zasadniczą. Naruszałoby to takie konstytucyjne zasady, jak równości i powszechności opodatkowania. Sytuacja taka prowadziłaby do nieuzasadnionego rozróżnienia i pokrzywdzenia podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą w tej samej sferze, które w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego regulują prawidłowo zobowiązania wobec fiskusa.
Jeżeli więc organy podatkowe w trakcie kontroli, a następnie w postępowaniu podatkowym stwierdziły, że firma stosowała na swoje produkty obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 3%, zamiast stawki 22%, to musiały opodatkować te towary w sposób prawidłowy. Podatnik ma jednak prawo oczekiwać, że nie poniesie negatywnych konsekwencji błędów i niedopatrzeń urzędników, skoro wcześniejsze kontrole podatkowe potwierdzały prawidłowość stosowanej stawki VAT. Może on, powołując się na zasadę zaufania do organów podatkowych, liczyć na zmniejszenie obciążeń odsetkowych czy umorzenie powstałej zaległości podatkowej w całości lub w części.
(wyrok NSA z dnia 7 marca 2014 r., sygn. akt I FSK 129/13)
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|