Gazeta Podatkowa nr 79 (1120) z dnia 2.10.2014
Stawka VAT na usługi świadczone przez zespół muzyczny
Świadczę usługi transportowe. Dodatkowo zamierzam świadczyć usługi zespołu muzycznego grającego np. na weselach. Czy usługa ta zwolniona będzie z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT?
Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwolnieniu z podatku podlegają usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonywania utworów.
Jak można zauważyć, ustawodawca w ww. przepisie odwołuje się do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przy czym odesłanie to odnosi się do pojęcia twórcy i artysty wykonawcy.
Organy podatkowe w interpretacjach podatkowych (przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 7 sierpnia 2014 r., nr IBPP3/443-484/14/MN) podkreślają, iż zwolnienie określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.
Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Z kolei jak wynika z art. 1 ust. 2 pkt 1-9 tej ustawy w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory: wyrażone słowem, muzyczne i słowno-muzyczne; sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne; audiowizualne (w tym filmowe).
Natomiast zgodnie z art. 8 omawianej ustawy, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Dopóki twórca nie ujawnił swojego autorstwa, w wykonywaniu prawa autorskiego zastępuje go producent lub wydawca, a w razie ich braku - właściwa organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Jak wynika z art. 85 ust. 2 tej ustawy, artystycznymi wykonaniami są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach we wcześniej przywołanej interpretacji zaznaczył, iż z przepisów tych wynika, że twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Użyte w tym przepisie określenie "przejaw działalności twórczej", należy rozumieć jako uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym.
Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu, jeśli Czytelnik będzie spełniał warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT, to będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia. Jeżeli nie, usługi te będą podlegały opodatkowaniu 23% VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|