Gazeta Podatkowa nr 6 (1151) z dnia 19.01.2015
Stawka VAT dla usługi transportu międzynarodowego
Wykonałem usługę transportu towarów na rzecz polskiej firmy na trasie Szwajcaria - Wrocław. Czy na fakturze mogę zastosować 0% stawkę VAT? Mam CMR. Czy muszę jeszcze mieć jakiś inny dokument?
Usługi wykonywane na rzecz podatnika opodatkowane są, co do zasady, w miejscu siedziby usługobiorcy. Wynika to z art. 28b ustawy o VAT. Oznacza to, że w przypadku, gdy Czytelnik świadczy usługę transportu towarów na rzecz polskiego podatnika, miejscem jej opodatkowania będzie Polska. Wyjątkiem w przypadku transportu towarów są sytuacje, gdy:
- nabywca jest polskim podatnikiem VAT, natomiast usługa w całości wykonywana jest poza terytorium Unii Europejskiej - wówczas miejscem świadczenia usługi jest terytorium znajdujące się poza Unią (art. 28f ust. 1a pkt ustawy o VAT),
- usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany na terytorium Polski - wówczas miejscem świadczenia usługi jest terytorium kraju (art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT).
W sytuacji gdy usługę można zakwalifikować do usług transportu międzynarodowego, wówczas może być ona, pod pewnymi warunkami, opodatkowana 0% stawką VAT.
Jak wskazano w art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, za transport międzynarodowy uznaje się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów m.in. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.
Usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z tymi usługami również zalicza się do usług transportu międzynarodowego.
Z definicji transportu międzynarodowego towarów wyłączony został transport, który ma charakter tranzytu, tj. gdy miejsce nadania i przeznaczenia towarów znajduje się w Polsce, a trasa w części przebiega poza terytorium kraju (art. 83 ust. 4 ustawy).
Zatem wykonywany na rzecz polskiego podatnika transport towarów ze Szwajcarii do Polski opodatkowany jest w kraju 0% stawką VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT jako usługa transportu międzynarodowego. Przy czym stawkę tę podatnik ma prawo zastosować do całej wartości usługi, pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.
W przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora dowodami tymi są: list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, który jednoznacznie wskazuje, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).
Posiadany przez Czytelnika dokument w postaci listu przewozowego CMR oraz dodatkowo faktura będą dokumentami wystarczającymi do zastosowania 0% stawki VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|