Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (1134) z dnia 1.07.2022
Zabudowa wnękowa - właściwa stawka VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę zakład stolarski i specjalizuję się w produkcji schodów. Zgodziłem się na wykonanie dla klienta dodatkowo szaf wnękowych. Będą to szafy bez "typowych" boków, gdyż ich rolę będą pełniły ściany wydzielające przestrzeń, w której te szafy zostaną zamontowane. Jaką stawkę VAT powinienem zastosować do ich montażu, skoro będzie to mieszkanie o powierzchni 130 m2?
W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik powinien zastosować 8% stawkę VAT. |
Uregulowania ustawowe
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%, ale ustawodawca przewidział dla niektórych towarów/usług stawki obniżone. Przykładowo, do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8% stawkę VAT (patrz: art. 41 ust. 12 pkt 1 ustawy o VAT).
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego (tj. budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12 oraz obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610 ze zm.), funkcjonalnie z nimi związaną.
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę 8% VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (z zastrzeżeniem dotyczącym robót konserwacyjnych).
Interpretacja ogólna MF
W celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe w zakresie opodatkowania właściwą stawką VAT świadczenia polegającego na wykonaniu trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym Minister Finansów wydał w dniu z 27 maja 2020 r. interpretację ogólną nr PT3.8101.2.2020.
Z interpretacji tej wynika, że w przypadku wykonania trwałej zabudowy meblowej można zastosować stawkę 8% VAT, jeżeli o użytkowych walorach tej zabudowy decyduje trwałe połączenie jej elementów z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części (lokalu), w sposób uniemożliwiający jej przesunięcie w inne miejsce oraz jeżeli po demontażu zabudowa ta jest niezdatna do użytku, ze względu na to, że jej elementy nie są meblem pod względem użytkowym. W interpretacji tej wskazano, że:
"(...) stawka podatku VAT w wysokości 8% mogłaby mieć zastosowanie w przypadku wykonania "na zamówienie" szafy wnękowej na wymiar w dedykowanej do tego celu wnęce, z płyt meblowych dociętych na konkretny wymiar (np. laminowanych, MDF, HDF, OSB), w sytuacji, w której montaż następuje za pomocą kołków i wkrętów, a szafa funkcjonuje w oparciu o elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego lub jego części (lokalu), z wykorzystaniem tylnej i bocznych ścian wnęki jako ścian montowanego mebla. Po demontażu szafa jest niezdatna do użytku, nie pełni funkcjonalnej roli mebla ze względu na to, że wykorzystanie elementów obiektu budowlanego lub jego części (lokalu), tj. ścian, podłogi i sufitu wyznaczało zakres konstrukcyjny szafy, pełniąc rolę elementów tego mebla. (...)"
W świetle powyższego skoro Czytelnik zamierza wykonać szafy wnękowe w mieszkaniu o powierzchni 130 m2 (w sposób opisany w pytaniu), to powinien zastosować stawkę 8% VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|