Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (1142) z dnia 20.09.2022
Stawka VAT właściwa dla usługi zagospodarowania terenu zieleni
Kompleksowa usługa zagospodarowania terenu zieleni podlega opodatkowaniu stawką 8% VAT. |
(wiążąca informacja stawkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 sierpnia 2022 r., nr 0111-KDSB1-2.440.175.2022.2.LSP)
Stan faktyczny
Podatnik zawarł umowę o zagospodarowanie terenu zieleni. Zakres robót obejmował oczyszczenie terenu z resztek budowlanych, gruzu i śmieci wraz z wywiezieniem, przekopanie starych trawników, wykonanie kwietników siewem - łąka kwietna, dostawę i sadzenie bylin, drzew/krzewów liściastych oraz pnączy. Podatnik dostarczał materiały do realizacji tej usługi.
Zdaniem podatnika poszczególne czynności wykonywane w ramach umowy prowadziły do realizacji określonego celu - zagospodarowania terenu. Uprzątnięcie terenu, przekopanie starych trawników było elementem niezbędnym do należytego przygotowania gruntu pod wykonanie kwietników oraz sadzenie roślin. Zdaniem podatnika elementem dominującym w ramach tego świadczenia była dostawa i sadzenie drzew, krzewów i bylin oraz wykonanie kwietników. Pozostałe prace były zaś elementami poprzedzającymi bądź uzupełniającymi w ramach należytego wykonania zadania.
Podatnik złożył wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej, aby ustalić, jaką stawkę VAT powinien zastosować w tej sytuacji.
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy dokonał analizy oraz uzasadnienia występowania świadczenia kompleksowego (usługi), klasyfikacji tej usługi według PKWiU i zastosowania właściwej stawki VAT.
• Uzasadnienie świadczenia kompleksowego
Dyrektor KIS podkreślił, że co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania VAT powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania co do usługi zasadniczej. W WIS czytamy:
"(...) Aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę kompleksową składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu, na które składają się różnego rodzaju świadczenia.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że dla oceny, czy w danej konkretnej sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, ocena w tym zakresie dokonywana powinna być z punktu widzenia nabywcy tej usługi.
Zatem charakter danego świadczenia należy oceniać biorąc pod uwagę punkt widzenia nabywcy oraz cechy charakterystyczne tego świadczenia (...)."
Odnosząc się do sytuacji podatnika Dyrektor KIS stwierdził, że dla oceny, czy w danej konkretnej sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, istotne jest ustalenie celu umowy zawartej przez wnioskodawcę. W umowach cywilnoprawnych to strony określają bowiem co jest przedmiotem sprzedaży. Organ podkreślił, że jedną z podstawowych zasad prawa zobowiązań, determinujących znaczenie niemal wszystkich umów zawieranych w polskim obrocie prawnym, jest zasada swobody umów. Zasada ta sformułowana jest wprost w art. 3531 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W WIS wskazano:
"(...) Zasada swobody umów doznaje pewnych ograniczeń, wynikających między innymi z celu umowy, który nie może być sprzeczny z właściwością stosunku zobowiązaniowego, przepisami prawa, jak i zasadami współżycia społecznego (zasadami słuszności). Pojęcie celu umowy obejmuje zaś szeroko rozumianą korzyść, jaką strony umowy (lub jedna z nich) zamierzają osiągnąć w wyniku wykonania umowy. (...)"
Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor KIS uznał, że czynności będące przedmiotem umowy zawartej przez podatnika niewątpliwie zmierzają do zagospodarowania terenu zieleni w ramach przedmiotowej inwestycji. Tym samym ww. czynności nie stanowią celu samego w sobie, lecz są ściśle (nierozerwalnie) ze sobą związane i prowadzą do realizacji określonego celu, tj. zagospodarowania terenu zieleni (są elementami usługi kompleksowej).
• Klasyfikacja PKWiU i stawka VAT
Organ podatkowy uznał, że wykonywana przez podatnika kompleksowa usługa zagospodarowania terenu zieleni spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych klasą PKWiU 81.30 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni". Usługa ta powinna być opodatkowana stawką 8% VAT. W załączniku nr 3 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych tą stawką, pod poz. 52 wskazano bowiem usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30).
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|