Gazeta Podatkowa nr 65 (1940) z dnia 16.08.2022
Warunki zastosowania 0% stawki VAT do WDT
Dla zastosowania 0% stawki VAT podatnik musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, które potwierdzą fakt wywiezienia z terytorium kraju i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 26 lipca 2022 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.316.2022.1.PC.
Spółka w prowadzonej działalności dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W celu zastosowania 0% stawki VAT gromadzi dokumentację potwierdzającą, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego. Dokumentacją tą są w szczególności listy przewozowe (CMR). Spółka planuje wdrożenie nowej platformy zakupowej (aplikacja) umożliwiającej klientom składanie zamówień i sfinalizowanie zakupu jej produktów. W przypadku dostawy towarów do unijnych kontrahentów, w wyniku których towary te mają być transportowane z Polski do innych krajów UE, spółka zamierza uzyskiwać - poprzez tę platformę zakupową - oświadczenie nabywcy o tym, że sprzedany mu towar dotarł do miejsca przeznaczenia w innym kraju UE.
Spółka powzięła wątpliwość, czy w przypadku posiadania oświadczeń i potwierdzeń dostarczenia towarów do miejsca docelowego w UE, złożonych w ramach funkcjonowania aplikacji, będzie uprawniona do zastosowania 0% stawki VAT.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że dla zastosowania stawki 0% dla WDT wystarczające jest na gruncie polskich przepisów, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 tej ustawy. Podatnik może także posiadać inne dowody w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej.
Organ podkreślił, że przepisy regulujące prawo do zastosowania preferencyjnej stawki VAT nie określają formy dokumentów potwierdzających wywiezienie i dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy. Obowiązujące w tym zakresie przepisy nie stanowią, że wymagane jest wyłącznie posiadanie oryginałów dokumentów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej. Jeżeli zatem jest to e-mail, ksero, skan, faks dokumentu lub dokument w formie elektronicznej pobrany z platformy internetowej przewoźnika czy udostępniony za pośrednictwem określonych aplikacji, niebudzący wątpliwości co do jego autentyczności, może on stanowić dowód, o którym mowa w powołanych przepisach ustawy.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|