Poradnik VAT nr 22 (622) z dnia 20.11.2024
Stawka VAT na zajęcia aqua aerobik
Jestem czynnym podatnikiem VAT. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej jako instruktor prowadzę zajęcia aqua aerobik na wynajmowanym basenie. Zajęcia te są prowadzone w grupach. Klienci mają możliwość wstępu na jednorazowe zajęcia, jak również wykupienie karnetu na kilka zajęć w miesiącu. Czy zajęcia te opodatkowane są 8% stawką VAT?
W poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wskazano bez względu na symbol PKWiU "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu".
Ustawodawca nie zdefiniował jednak pojęcia "rekreacji", nie określił form, ani kategorii "wstępu", do których ma zastosowanie obniżona stawka VAT w wysokości 8%. W związku z tym organy podatkowe w wydawanych wiążących informacjach stawkowych powołują się m.in. na definicję "rekreacji" oraz "wstępu" zawartą w "Słowniku języka polskiego" PWN. Na potrzeby stosowania art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy wskazują, że za rekreację uznać należy różne formy aktywności mające służyć wypoczynkowi, rozrywce czy zdrowiu. Tak rozumiana rekreacja obejmuje w szczególności zajęcia, takie jak fitness czy aerobik, ale również taką aktywność, jak np. korzystanie z sauny.
Natomiast pod pojęciem "wstępu" należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. Nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Wejścia (wstępu) nie można również kojarzyć tylko z możliwością wejścia do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu). Przykładowo z nabyciem biletu wstępu "na siłownię" związana jest możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że w orzecznictwie sądowym utrwalony został również jednoznaczny pogląd, że w tym przypadku wykładnia pojęcia "wstęp" nie może ograniczać się wyłącznie do wejścia do obiektu lub na imprezę rozrywkową bez możliwości aktywnego uczestniczenia w zaoferowanej usłudze i korzystania z urządzeń potrzebnych do jej realizacji. Stanowiłoby to bowiem niczym nieuzasadnione zawężenie tego pojęcia.
Zatem użyte przez ustawodawcę sformułowanie "usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" odnosi się do kart wstępu, stałych abonamentów lub biletów i innych form opłaty za umożliwienie zarówno biernego, jak i aktywnego korzystania z rozrywki i rekreacji, w tym przystosowanych do tego sal, pomieszczeń oraz urządzeń i przyrządów tam się znajdujących.
Natomiast określenie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi, które nie są związane z normalnym typowym użytkowaniem takiego obiektu, np. usługi restauracyjne na terenie sali sportowej, zakup napojów, odżywek, usługi osobistego/personalnego trenera - nie są objęte stawką obniżoną. Podlegają one opodatkowaniu stawką podstawową VAT.
Odpowiadając na pytanie Czytelnika warto mieć na uwadze przykładowo wiążącą informację stawkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 października 2024 r., nr 0112-KDSL2-2.440.413.2024.2.AS. W tej sprawie Wnioskodawca (instruktor) również prowadzi zajęcia (trening) aqua aerobik (ćwiczenia fizyczne w wodzie, łączące w sobie aerobic, trening siłowy oraz gimnastykę korekcyjną). Zajęcia odbywają się na wynajmowanym basenie i są prowadzone w grupach w/g harmonogramu. Osoba korzystająca z aqua aerobiku może uczestniczyć w zajęciach wyłącznie w ramach rekreacji, czy uprawiania sportu, ale może też uczyć się wykorzystując wiedzę i doświadczenia instruktora. Zadaniem instruktora zajęć aqua aerobic jest zaplanowanie zajęć oraz instruowanie klientów, w jaki sposób powinny wyglądać poprawnie wykonane ćwiczenia. Instruktor dba o poprawną postawę klienta, motywację i bezpieczeństwo. Osobom korzystającym z aqua aerobiku jest udostępniana infrastruktura towarzysząca, tj. szatnie, toalety, strefa wypoczynku, jak również mogą korzystać ze sprzętu potrzebnego do ćwiczeń należącego do Wnioskodawcy. Udostępnienie sprzętu do pływania jest objęte ceną za usługę będącą przedmiotem wniosku. Przedmiotowy sprzęt znajduje się na wyposażeniu obiektu i każdy klient może z niego korzystać. Korzystający z zajęć mogą kupić jedno wejście na basen lub karnet na kilka wejść. Umowy dotyczące usługi są zawierane w formie ustnej. Skutkiem prowadzonych zajęć jest poprawa kondycji fizycznej uczestników, rekreacja oraz poprawa postawy ciała. Uczestnicy nie otrzymują zaświadczeń, dyplomów ani certyfikatów.
Organ podatkowy uwzględniając powyższy stan faktyczny stwierdził, że świadczona przez Wnioskodawcę usługa, tj. zajęcia (trening) aqua aerobik stanowi "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu", o których mowa w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy i podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8%
Reasumując
Usługi świadczone przez Czytelnika (instruktora) stanowią "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu", wymienione w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy o VAT i w związku z tym opodatkowane są 8% stawką VAT. |
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|