Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (868) z dnia 10.02.2015
Stawka VAT na sprzedaż domów jednorodzinnych
Wybudowaliśmy domki jednorodzinne. Niektóre z nich mają powierzchnię przekraczającą 300 m2. Jaką stawkę VAT należy stosować przy ich sprzedaży?
Dostawa, budowa, remont, itp. obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym opodatkowana jest według stawki 8%. Wynika to z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się jednak:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Jeżeli zatem podatnik sprzedaje domki jednorodzinne (tj. obiekty budownictwa mieszkaniowego) o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2, sprzedaż tę powinien opodatkować według stawki 8%. Natomiast jeżeli domki te mają większą powierzchnię - stawka 8% może być zastosowana tylko do części podstawy opodatkowania, jaka odpowiada udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy o VAT).
Uwaga! Do gruntu (działki) sprzedawanego łącznie z budynkiem należy zastosować stawkę VAT właściwą dla tego budynku (bez względu na wielkość działki). Najlepiej zatem wartość gruntu uwzględnić w wartości netto transakcji, a dopiero potem ustalić podstawę opodatkowania i kwotę VAT.
Przykład
Podatnik sprzedaje domki jednorodzinne o powierzchni użytkowej 400 m2. Cena netto takiego domku (wraz z działką) to 480.000 zł netto. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym kwalifikuje się tylko 75% powierzchni budynku (tj. 300 m2 : 400 m2 × 100%) i tylko do takiej część transakcji można zastosować stawkę 8%. Do 25% wartości transakcji należy natomiast zastosować stawkę 23%. Wyliczenie podstawy opodatkowania i kwoty VAT pokazano w tabeli.
|
Zaznaczamy, że niekiedy sprzedaż budynku czy budowli może być zwolniona z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT. Zwolnienia te nie mają jednak zastosowania przy sprzedaży nowych budynków. Nie mogą być zatem stosowane w omawianej sprawie.
Ustalenie powierzchni użytkowej budynku
Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji pojęcia "powierzchnia użytkowa". Stąd w praktyce pojawiają się wątpliwości, jakimi kryteriami należy się kierować ustalając tę powierzchnię. Organy podatkowe uznają najczęściej, że przy określaniu powierzchni użytkowej należy kierować się definicją takiej powierzchni zawartą w obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Do tego aktu odwołuje bowiem art. 41 ust. 12a, czy też art. 2 pkt 12 ww. ustawy. Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2014 r., nr IBPP2/443-927/14/ICz.
Sądy natomiast zazwyczaj uznają, że skoro ustawodawca nie zdefiniował pojęcia powierzchnia użytkowa, podatnicy mają pełną dowolność w sposobie jej ustalenia. Podatnicy wskazują jednak, że przedsiębiorstwa budowlane na wszelkich etapach swojej działalności (w tym - przy ustalaniu ceny m2) posługują się definicją powierzchni użytkowej zawartą w nieobowiązującej już Polskiej Normie PN-70/B-02365 "Powierzchnia budynków. Podział, określenia i zasady obmiaru" (norma ta została wycofana po ustanowieniu normy PN-ISO 9836:1997). W związku z tym sądy ostatecznie zgadzają się na uwzględnianie tej normy także przy ustaleniu podstawy opodatkowania i właściwej stawki VAT dla dostawy nieruchomości mieszkalnych. Tak uznał NSA w wyrokach z 8 maja 2013 r., sygn. akt I FSK 852/12 i I FSK 888/12, z 23 maja 2013 r., sygn. akt I FSK 953/12 i z 21 listopada 2013 r., sygn. akt I FSK 1719/12. W tym ostatnim wyroku czytamy:
"(…) w sytuacji, gdy ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "powierzchnia użytkowa" dla prawidłowego stosowania art. 41 ust. 12b u.p.t.u., stanowiącego istotne kryterium dla stosowania obniżonej lub podstawowej stawki podatku od towarów i usług, to tym samym wybór stosowanej definicji powierzchni użytkowej dla potrzeb stosowania tego przepisu, pozostawiono w gestii podatników, którzy w takiej sytuacji mogą posłużyć się każdą normatywnie określoną metodą ustalenia takiej powierzchni, w tym z zastosowaniem norm stosowanych w budownictwie, o ile będzie ona adekwatna do rodzaju obiektu, dla którego ma być zastosowana. (…)
Skarżąca, jak podała we wniosku o wydanie interpretacji, na potrzeby własnej działalności na wszystkich etapach budowy stosuje normę PN-70/B-02365. Racjonalnym jest więc jej dążenie do zastosowania tych samych zasad przy ustalaniu, czy przekroczone zostały limity warunkujące zastosowanie obniżonej stawki podatku. (…)"
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|